Obrázok používateľa CEZ OKNO
V kníhkupectve Mystik v centre Banskej Bystrice nájdete skvelý tovar, ceny i atmosféru

Pár desiatok metrov od známej Hodinovej veže týčiacej sa nad krásnym námestím SNP v Banskej Bystrici sa nachádza jedno veľmi milé kníhkupectvo. Presnejšie je to na Kapitulskej ulici a táto predajňa kníh, kameňov, mandál, CDčiek, čajov a ďalšieho zaujímavého tovaru sa volá príznačne MYSTIK.


Práve tak, ako ›› v košickom kníhkupectve Eugenika, ktoré sme navštívili minulý týždeň, aj tento historický priestor v sebe ukrýva akúsi (prí)jemnú mystickú atmosféru a mnohí Bystričania s nostalgiou spomínajú, že tu nakupovali knihy ešte keď boli mladí. Nečudo, veď predajňa kníh tu nepretržite funguje už 22 rokov!

- Je to k neuvereniu ako to rýchlo zbehlo, krúti hlavou pani Eva Paulusová, pracujem tu už viac ako 10 rokov.

Knihy miluje od detstva a napokon ju z vlastnej čajovne pritiahli až do predajne Mystik. Počas obdobia dospievania prečítala takmer všetko čo bolo na našom trhu dostupné zo sveta sci-fi a fantasy literatúry, neskôr jej učaroval predovšetkým Carlos Castaneda a jeho život s mexickým šamanom Donom Juanom. Verí, že raz navštívi tajomné miesta Strednej a Južnej Ameriky a podučí sa veciam, ktoré dokonca ani v knihách nemožno nájsť. Zo súčasných autorov si obľúbila napríklad známeho ruského spisovateľa ›› Sineľnikova a najmä ›› Michaela Newtona s jeho už kultovými dielami Cesty duší a Osudy duší. Cíti, že v tých slovách je pravda, že to proste naozaj takto funguje a rada práve tieto knihy odporúča zákazníkom.

- Ľudia ku nám radi zavítajú, lebo vedia, že tu nájdu trochu iný svet. Môžu sa posadiť a začítať do knihy, ktorá ich zaujala. Môžu sa poradiť ohľadom kameňov, krištáľov či aromaterapie. Môžu sa započúvať do mojej obľúbenej keltskej či etno-hudbičky. A ak nebodaj knihu, ktorú u nás hľadali momentálne nemáme, tak im ju objednám a pošlem sms, keď príde s tovarom.

Práve v kníhkupectve ju okrem iného začali zaujímať kamene a ich liečivé účinky.

- Veľa zákazníkov, ktorí majú záujem o kamene, chce iba úplne dokonalé kusy (bez škvrnky, guľaté a pod.). Buď im to odporučí nejaká veštica, alebo to niekde čítali a pod. Kedže ale je to prírodný materiál, mám občas problém presvedčiť ich, že práve drobné “nedokonalosti” zaručujú pravosť kameňa a dodávajú mu charakter.

- Prichádza k nám aj veľa malých detí (od dvoch rokov), ktoré veľmi priťahujú kamienky a sú už aj schopné nejaký si pre seba vybrať a tie staršie ich aj cielene zbierajú. Väčšinou sa hneď dokážu intuitívne rozhodnúť pre ten najvhodnejší pre seba. Občas sa však stane, že rodičia v snahe “poradiť” svojmu dieťaťu sa snažia presvedčiť ho, nech si vyberie iný, čo nie je práve najšťastnejší prístup.

Krásne je, ako sme sa mohli aj my počas našej návštevy Mystiku presvedčiť, že sa tu dostane dobrej rady nielen zákazníkovi, ale aj predávajúcemu. Chodia tu ľudia rôznych záujmov, veku a názorových orientácií a tak sa navzájom dokážu obohatiť, inšpirovať. Navyše ľudia, ktorí propagujú rôzne prednášky a podujatia na spríbuznené témy tu môžu zavesiť svoj plagátik, či nechať leták, čo už, ako hovorí pani Eva, zmenilo mnohým ľuďom život k lepšiemu.

- Teraz v decembri tu máme ozaj rušno a to aj vďaka tomu, že sme pripravili rôzne zaujímavé akcie. Predovšetkým tu máme celý tento mesiac 25% zľavu na všetky knihy vydavateľstva Eugenika, až sa niektorí zákazníci čudujú či nezatvárame prevádzku :)

- Najväčší záujem teraz máme o Lunárne kalendáre a tohto roku výrazne stúpol záujem o knihy so slovanskou tématikou. Taktiež majú ľudia záujem o kvalitnú meditačnú hudbu a tu im zo srdca odporúčam CDčka z produkcie ›› vydavateľstva JANIG.

- Pravidelne ku nám chodieva niekoľko zákazníkov, o ktorých viem že majú ťažký život, že musia doslova rátať každú "korunku", ale predsa sa zastavia a kúpia si aspoň výpredajovú knihu za jedno euro. A to sa cení, usmieva sa sympatická pani Eva Paulusová, ktorá verí, že vďaka tomuto článku navštívia kníhkupectvo Mystik aj noví zákazníci, s ktorými sa rada zoznámi.

Navštívte predajňu KNIHY-MYSTIK v Banskej Bystrici
Kapitulská 15, 974 01 Banská Bystrica
Otvorené Po-Pia 10.00-18.00, Sobota 9.00-13.00, tel./fax: 048/419 33 20
e-mail: b.bystrica@eugenika.sk, viac informácii tu: http://www.eugenika.sk/predajna-banska-bystrica


Súvisiace:

Seriál: EUGENIKA TOUR 2015
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-eugenika-tour-2015


Autori: 
Sekcie: 
december 08, 2015 17:27 popoludní

 

 

Top