Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Peru objeveny mumie neznámé kultury

Tým archeologů z univerzit v Polsku, Peru a Kolumbii objevil 150 mumií v poušti Atacama, které patří neznámé kultuře, o 500 let starší, než civilizace z Tiwanaku, nebo kultura Inků. Těla byla mumifikována přírodní cestou, protože byla pochována přímo v písku bez kamenných hrobů, zabalena do bavlněných roušek, rybářských sítí a rákosových rohoží. Analýza ukázala, že nejstarší pocházejí z 4. století n.l. a nejmladší ze 7. století. Tiwanaku civilizace existovala pravděpodobně v období mezi 500-1000 n.l. a pokrývala území dnešního Peru a Chile.


Tým zkoumal deltu řeky Tambo v rámci Projektu Tambo od roku 2008. Ta se nachází v severním regionu pouště Atacama a první mumie byly objeveny v roce 2012, ale trvalo to až do března 2014, než došlo k významějším objevům. Archeologové našli kromě mumií také mnoho pohřebních objektů jako luky a šípy, nástroje, šperky vyrobené z tumbagy (směs zlata a mědi), a krásnou nepoškozenou keramiku. Podle vedoucího projektu profesora Józefa Szykulského z polské univezity Wroclaw patří mumie prakticky neznámé kultuře a luky jsou nejzajímavějším nálezem, který symbolizuje sílu, což může znamenat, že lidé u řeky Tambo byli šlechtou, nebo elitou své civilizace.

“Luky jsou velice ojedinělým nálezem v oblasti Peru. Známe je však více z míst jako je jih Chile, nebo Amazonie. Situace vyžaduje další zkoumání,” řekl Szykulski IBTimes UK.

V jednom hrobu tým nalezl dokonce pozůstatky lamy, což znamená, že zvíře bylo přivedeno do regionu mnohem dříve, než jsme si mysleli.

“Nálezy lamy jsou celkem běžné v předkolumbovských kulturách,” řekl Szykulski. “Naučili jsme se hodně o těchto lidech, jaké nástroje používali, například rybářské sítě a košíky, jaké byly jejich aktivity, tedy zemědělství a rybolov, jak se oblékali, jaké šperky používali a také jak měli upravené vlasy.”

Polští archeologové se budou vracet do Peru v říjnu a budou provádět další exkavace jak na pohřebišti, kde byly nalezeny neznámé mumie a také na přilehlém pohřebišti, kde pozůstatky náleží kultuře Tiwanaku. Doposud se věřilo, že lidé Tiwanaku necestovali takto daleko až do delty Tambo a objev těchto pohřebišť pomůže k pochopení předkolumbovské civilizace v Peru. Projekt Tambo je společným úsilím Univerzity Wroclaw, Univerzity Štětín, Univerity Poznan, Univerzity Silesia, Archeologického muzea Glogów, Universidad Católica de Santa Maria v Arequipa, Universidad Central v Bogotě a Jagelonské univerzity a univerzity v Lodži.


Pozn. red.: Toto je velice zajímavý nález, i když jako vždy zprávy jsou kusé, nepříliš podrobné a jako vždy zahrnují podivné spekulace (Tiwanaku culture is believed to have existed between 500AD-1000AD). Bohužel se to již stalo tradicí ze strany archeologů, anebo je to úmyslná praktika médií. Až na konci článku je popsáno, že došlo vlastně k objevení dvou různých pohřebišť. Jedno kompletně neznámé kultury a druhé kultury Tiwanaku, o které toho také příliš nevíme. Na jedné z fotografií je naprosto jasně vidět mumie s deformovanou protáhlou lebkou jak je známe z Paracasu. Nikde ani zmínka jestli se jedná o pouze jeden exemplář, nebo jich tam je více. Je pochopitelné, že ve většině případech se archeologové snaží například tajit lokalitu a určité údaje o nálezech, protože je vždy nebezpečí vykrádačů hrobek a ilegálního obchodu s artefakty. Nicméně více informací o takových nálezech by určitě neuškodilo...

Zdroj a foto: chauvetdreams.co.uk

Preklad: Michael M. Faitl

http://www.astronauti.cz/


Súvisiace:

V Peru odkryli prvú nevylúpenú kráľovskú hrobku! (Pohreb troch kráľovien - zlaté poklady a ľudské obety)
http://www.cez-okno.net/clanok/v-peru-odkryli-prvu-nevylupenu-kralovsku-...

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


júl 10, 2014 14:41 popoludní

 

 

Top