Obrázok používateľa CEZ OKNO
Česi oslavovali deň štátnosti

V predvečer Václava oslavovali na druhom programe Českej televízie Deň českej štátnosti. V preplnenej koncertnej sále za sprievodu orchestra premietali prvý český nemý veľkofilm Svatý Václav. V roku 1929 vtedajší náš (ale aj podľa filmu vidieť, že predovšetkým český) štát po prvý raz v histórii podporil nakrútenie filmu. Stál 4 milióny korún, a keď hrozilo, že je ich málo, zasiahol prezident Masaryk. A tak nič neohrozilo premiéru 4. apríla 1930 v kine Alfa. Áno, nakrútili ho aj za „naše" peniaze, a nezabudli na to. Tesne pred zavraždením Václava spieva slepý igric legendu o troch Svätoplukových prútoch, a len čo náš kráľ zavrie oči, jeho synovia tasia dýky a ako aziati sa navzájom vyvraždia.

Česi už v jedenásty rok po obnovení „českého štátu" (tak to unisono znelo v nasledujúcom dokumente o filme) vedeli, že potrebujú práve takýto film, aby vliali do hláv a sŕdc Čechov taký obraz svojej minulosti, aký potrebovali, a tak ho nakrútili. Dokázali to, aj keď bola veľká hospodárska kríza! Pri zrode filmu pomáhali všetci, prezident, armáda, žandárstvo, Sokoli, študenti.

Závidel som Čechom, ako s prirodzeným pátosom dokážu hovoriť a konať vo veciach národných. Film začali reštaurovať pred tohtoročnými voľbami, a nová vláda - predstavte si - nezriaďovala nijakú komisiu, aby posúdila, čo je to za film, má sa reštaurovať, nemá sa reštaurovať, či by sa náhodou nemal reštaurovať nejaký inakší film, či je používanie titulu „knieža" a „kráľ" v poriadku, či sú vo filme titulky vhodné, nevhodné... Naopak! V záverečných titulkoch bolo, že film bol vyrobený pre Úrad vlády Českej republiky! A ďakovali aj českému prímasovi. Verte, Slováci!

Nasledujúci dokument s vyjadrením množstva skutočných odborníkov bol plný pozitívnych informácií. Nijaké krivohubé Maríny a nijakí koktaví Kameňohubovia nehľadali za každú cenu na prvom českom panovníkovi nič zlé. Ani na jeho oblečení, ani na jeho pokrývke hlavy... Poučné aj pre našich južných susedov: filmový Václav (v podaní Zdeňka Štěpánka) nemal na hlave „svätováclavskú" korunu, ale len kožušinovú čapicu, resp. prilbu. Ktosi z množstva odborníkov na české dejiny, ktorí dostali po filme slovo, konštatoval, že korunu sv. Václav nemohol mať, lebo ju dal vyrobiť až Karel IV. Viete si predstaviť, že by južní susedia pripustili, že sv. Štefan nemal na hlave „sväto­štefanskú" korunu, aj keď ju dokázateľne nemal? Aký to rozdiel oproti nám! Keď som v ten večer videl na ktorejsi našej televíznej stanici korunu, ktorú sňali z veže bratislavskej Katedrály sv. Martina, a počul komentár, že ide o vernú zväčšeninu „svätoštefanskej" koruny, neveril som vlastným ušiam a očiam. Stačí si totiž porovnať podobu „bratislavskovežnej" a „svätoštefanskej" koruny. Podobný alebo rovnaký majú akurát len krížik, všetko ostatné je iné!

Pravdaže, základný rozdiel medzi nami a Čechmi je v tom, že my sme sa ani 17 rokov po obnovení slovenskej štátnosti na podobný film nezmohli. Veď zasa je tu kríza! A my nemáme ani na národný futbalový štadión! A vraj ani na dokončenie diaľnic.

Marián Tkáč

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk


Súvisiace:

Prezident Gašparovič víta Sulíkovo rozhodnutie ponechať sochu Svätopluka na Hrade
http://www.cez-okno.net/clanok/slovaci/prezident-gasparovic-vita-sulikov...

Stanovisko odbornej komisie Matice slovenskej k soche kráľa Svätopluka
http://www.cez-okno.net/clanok/civilizacie/stanovisko-odbornej-komisie-m...

Výzva k postaveniu sochy kráľovi Samovi
http://www.sho.sk/archiv/vyzva-k-postaveniu-sochy-samovi.html

Možno prežiť bez sôch?
http://www.sho.sk/archiv/mozno-prezit-bez-soch.html

Vznik Slovenskej národnej rady
http://www.sho.sk/archiv/vznik-snr.html

Spoločná minulosť, spoločná budúcnosť
http://www.sho.sk/archiv/morava-report.html

VZNIK ČSR I.
http://www.cez-okno.net/clanok/okolnosti-zrodu-csr-1

VZNIK ČSR II.
http://www.cez-okno.net/clanok/okolnosti-zrodu-csr-2

VZNIK ČSR III.
http://www.cez-okno.net/clanok/slovensko/okolnosti-zrodu-csr-3

Generál Milan Rastislav Štefánik
http://www.cez-okno.net/clanok/slovaci/general-milan-rastislav-stefanik

T. G. M. - Umelo živené oslavovanie prvého československého prezidenta dnes vyvoláva úsmevy
http://www.cez-okno.net/clanok/vyber-extra-plus/t-g-m-umelo-zivene-oslav...

Tatíček Masaryk – otec národa?!
http://www.cez-okno.net/clanok/oknom-historie/taticek-masaryk-otec-naroda

Masaryk - likvidátor Štefánika i Slovenska?
http://www.cez-okno.net/clanok/slovensko/masaryk-likvidator-stefanika-i-...


október 28, 2010 13:24 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top