Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dánsko vyčistilo trh s masem, monitoruje používání antibiotik

Antibiotika jsou používána lidmi a v zemědělském průmyslu, aby se rychle zdecimovaly bakterie a mikrobiální kultury, které můžou negativně ovlivnit zdraví. Jde však o zjednodušené řešení. Problémem jsou pak bakterie rezistentní vůči antibiotikům – můžou vzniknout jak použitím antibiotik u lidí, tak i u zvířat a pak se šíří. Před deseti roky dánský drůbeží průmysl dobrovolně upustil od používání antibiotik. Vzhledem k tomu, že byly tyto chemické látky používané k rychlejšímu růstu zvířat, tak rozhodnutí zmátlo mnoho obchodně orientovaných pozorovatelů.


Jen dva roky poté dánský vepřový průmysl udělal stejné rozhodnutí. Zatímco dánská produkce drůbeže zůstává z velké části uvnitř hranic země, tak je Dánsko největším vývozcem vepřového masa na světě.


Dánsko tím neskončilo a pokračovalo ve změnách: Během příštích několika let díky přísným kontrolám a odstranění pobídek k použití snížilo používání antibiotik u velkých hospodářských zvířat o 60%. Průmysl očekával pád dánské produkce masa. Nikdy se to ale nestalo. Překvapivě se výroba zvýšila o 50%.


Profesor Frank M. Aarestrup, vedoucí Antimicrobial Resistance and Molecular Epidemiology Unit na Danish National Food Institute, věří, že jsou ostatní země schopny stejné změny. Jiné ale věří, že je největší překážka v kultuře, protože Dánové vidí svět podle sebe.

Dánsko je malá země s farmáři, kteří vytvořili síť pro otevřenou komunikací a většina z nich je členem Danish Agriculture and Food Council. To v kombinaci s dánskými médii, která referovala o vědeckých zjištěných, umožnilo, že je metodologie zemědělství v souladu s vědou a se zemědělci.

Raw Michelle

Překlad článku Following Denmark’s example – Cleaning up the meat industry by monitoring antibiotic use
http://www.naturalnews.com/036378_Denmark_meat_industry_antibiotics.html


Súvisiace:

Zdravie
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/zdravie


Zdroj: freepub.comehere.cz

Autori: 
Sekcie: 
august 01, 2012 11:55 dopoludnia

 

 

Top