Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tampóny - šokujúca pravda (článok určený nielen ženám)

Rapídne stúpajúci výskyt HPV, rakoviny krčka maternice a mnohých iných ochorení ženského ústrojenstva, kvôli ktorým od žien a žiaľ čoraz častejšie aj od mladých dievčat dostávame množstvo emailov, nás vedie k napísaniu tohto stručného materiálu, ktorý stojí za zváženie. Ešte predtým, než sa začítate do riadkov o tajomstvách tampónov, ktoré sú pred vami starostlivo ukrývané, vyzývame všetky dievčatá a ženy, ktoré prídu do styku s týmto článkom, aby o ňom informovali všetky svoje známe, vrátane matiek, dcér, spolužiačok a pod. Samozrejme, výzva smeruje aj k manželom či partnerom, ktorých ženy alebo partnerky často, avšak v tichosti a potajme, trpia zdravotnými problémami, ku ktorým do značnej miery prispeli aj konvenčné hygienické produkty. Chlapi, ak len nie ste chĺpami ale skutočnými chlapmi, a ak Vám na svojich drahých polovičkách záleží, dokážete im to aj týmto spôsobom a bez meškania ich o danom probléme upovedomíte. Však?

alebo

keď bielosť a žiarivosť neznamená zdravie, a čistota nie je pol života

Myšlienka, že ženy nevedome vsúvajú potenciálne rakovinový materiál priamo do svojho tela, je smutná, obzvlášť, keď takéto počínanie dokázateľne zvyšuje riziko HPV, rakoviny krčku maternice, rakoviny samotnej maternice, vaječníkov a iných s tým súvisiacich ochorení.

Okrem mnohých iných dôvodov, prečo je používanie tampónov a vložiek (ale aj jednorazových plienok u detí!) zdraviu nebezpečné, hlavnými sú:

1) syntetický materiál je natoľko vstrebávajúcim telesné tekutiny, že vytvára výborné podmienky pre takzvaný Syndróm toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome), čo je nebezpečné hlavne pre mladé dievčatá, u ktorých sa nestihli vytvoriť potrebné obranné protilátky voči tomuto syndrómu,

2) z chlóru, ktorý sa používa na bielenie tampónov, vložiek (plienok atď.), sa uvoľňuje dioxín, známa karcinogénna látka, priamo do prostredia pošvy a maternice. Nehovoriac o tom že pozostatky chlóru pôsobia rovnako dráždivo a vysušujú.
Oba problémy sú známe už prinajmenej od roku 1980, kedy kvôli tampónom Procter & Gamble zomrelo najmenej 38 žien (nevie sa, koľko je nezaznamenaných prípadov). Po tomto škandále boli tampóny s názvom Rely stiahnuté z trhu a ženám bolo doporučené používať tampóny s čo najmenšou možnou vstrebateľnosťou. Momentálny ročný výskyt úmrtí na TSS sa znížil, avšak je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo úrady pre kontrolu chorôb prestali prípady TSS sledovať. Právnik Tom Riley, ktorý sa najviac zaoberá prípadmi TSS a zastupuje obete poškodené TSS a pozostalých pacientov zomrelých priamo na TSS tvrdí, že prestala existovať oznamovacia povinnosť lekárov, ktorých pacientky boli syndrómom postihnuté a oznamovanie sa stalo dobrovoľným. Túto benevolentnosť si vynútili korporácie, ktorým hrozil znížený dopyt po ich hygienických produktoch v dôsledku preukázateľného negatívneho vplyvu na zdravie.

Aj keď úrady prípady TSS aktívne viac nemonitorujú, oni sami odhadujú, že len v USA trpí na vážne následky TSS ročne asi 1300 žien, z čoho asi 5% následkom nakoniec podľahne. V krátkosti, Syndróm toxického šoku stále jestvuje a darí sa mu.

S rovnakou istotou, ako tou, že slnko znovu svitne zajtra rano na východe, sa u každej ženy do väčšej či menšej miery objavujú toxické symptómy používania tampónov. To, že na ne žena priamo neumrie, alebo momentálne nemá žiadne vážne príznaky, neznamená, že syndrómom do istej miery netrpí. Vonkajšie prejavy toxicity sú totiž bádať až v pokročilých štádiách.

Samozrejme, (pseudo)testy v reklamách presviedčajú dievčatá a ženy o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti tampónov a vložiek. Máloktoré dievča a žena však vie, že tieto testy sú vykonávané alebo platené samotnými výrobcami produktov a pravé a nezávislé testy sa nepublikujú z dôvodu komerčnej cenzúry. Jediná a asi aj posledná štúdia doktorov Philipa Tierna a Brucea Hanna z roku 1999 jasne poukázala na to, že tampóny vyrobené zo syntetických látok (kombinácia plastov a iných materiálov, ako napríklad tzv. rayon, slov. umelý hodváb) podporujú produkciu TSS vďaka vytváraniu podmienok pre istý typ baktérií, zatiaľ čo 100% bavlnené tampóny TSS nepodporujú. Dokázali tiež, že syntetické tampóny nasávajú omnoho väčšie množstvo vody zo sliznice, zanechávajúc na sliznici zvyšky koncentrovaných bielkovín, ktoré sú využívané stafilokokovými baktériami na výrobu toxínov (dôvod častých výtokov). Je logické a nie ťažké pochopiť, že tampóny majú vysokú vstrebateľnosť. Nasávajú nielen krv, ale aj dôležitú sliznicovú sekréciu, čím sliznica ostáva vysušená a dochádza k tvoreniu malých vredov. Bezpochyby najviac trpí krček maternice.

Spomínaný syndróm však nie je jediným problémom. Málokto má poňatia, čo všetko tampóny a hygienické vložky obsahujú, keďže výrobcovia nie sú povinní tieto informácie uvádzať a z logických dôvodov ani neuvádzajú.

Najznámejšou nebezpečnou látkou v tampónoch je dioxín, ktorý je vedľajším produktom, vznikajúcim pri bielení tampónov a vložiek chlórom, ktorým bielia takmer všetky masoví výrobcovia. Opakované vystavovanie sa dioxínu podstatne zvyšuje riziko rakoviny a vedie aj k mnohým nerakovinovým ochoreniam, vrátane hormonálnej nerovnováhy, supresie imunitných buniek, vývojových porúch, poškodenia reproduktívnych orgánov vo všeobecnosti (neplodnosť), spontánnych potratov, poškodenia plodu a pod. Dioxín má schopnosť zhromažďovať sa v tele ženy, a to najmä v tukoch a materskom mlieku. Neexistuje žiadna logická potreba bielenia hygienických produktov. Existujú len dôvody komerčné, estetické a reklamné, za čo ženy (vrátane vyvíjajúcich sa plodov a kojencov) platia svojím zdravím.
Kniha Rakovina – prečo stále umierame bez spoznania pravdy píše o dioxíne nasledovné:

“Dioxín je potenciálne karcinogénny vedľajší produkt, ktorý je výsledkom procesu na zvýšenie úrovne penivosti v čistiacich prostriedkoch, ako sú napr. šampóny, zubné pasty atď., a na vybielenie papiera v papierňach. Kontajnery ošetrené dioxínom (a niektoré plastové fľaše) niekedy prenesú dioxín do samotných výrobkov. Bolo preukázané, že karcinogénnosť dioxínu je až 500 000-krát vyššia ako karcinogénnosť DDT (syntetický pesticíd)”;

“…neskutočne škodlivá zložka 1,4-dioxan bol jednou z hlavných zložiek chemického defoliantu Agent Orange, ktorý sa vo veľkej miere používal počas vojny vo Vietname na odstránenie plátených striešok v džungli, aby bolo možné odhaliť nepriateľov. 1,4-dioxan je hormonálny narušiteľ, o ktorom sa verí, že je hlavným prvkom, ktorý bol preukázaný, že sa nachádza v oblasti výskytu rakoviny, ktorú mal vietnamský vojenský personál po vojne. Je to takisto aj napodobenina estrogénu, o ktorom sa vie, že pri prevahe nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pŕs a endometriálnej rakoviny, ochorení súvisiacich so stresom a znižuje počet spermií.”;

“…Dr. Samuel Epstein upozorňuje: „Najlepší spôsob ako sa ochrániť je spoznať komponenty, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované 1,4-dioxanom. Tieto zahŕňajú komponenty so slovíčkom s predponou alebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), ďalej polyetylén, polyetylénglykol, polyoxyetylén, atď. (ako napr. v sodium laureth sulfáte), alebo oxynol. Aj polysorbát 60 a aj polysorbát 80 môžu byť takisto kontaminované 1,4-dioxanom.
Epstein, Samuel, Safe Shoppers Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shoppers Bible /Biblia bezpečného nakupujúceho/, str. 190-191

Iné problémy tampónov a vložiek

- vstrebávanie vody a dôležitej sekrécie zo sliznice pošvy spôsobujúce suchosť sliznice
- narušená pH rovnováha
- mikrobakteriálna nerovnováha
- pozostatky pesticídov v nebio bavlne

Okrem týchto dôležitých vplyvov na sliznicu pošvy ďalším významným faktom je dráždivý vplyv ostrých syntetických vlákien uvoľňujúcich sa z tampónov a vložiek, ktoré sa zachytávajú na stenách sliznice, vyvolávajú neustále dráždenie, zápaly, odlupovanie pošvovej sliznice a ešte viac podporujú vznik syndrómu toxického šoku. O uvoľňovaní sa týchto vlákien sa môžete presvedčiť jednoducho – do pohára s vodou namočte tampón alebo hygienickú vložku a za nejakú chvíľu to (tampón namočený vo vode) pozorujte proti svetlu. Uvidíte odstávajúce lesklé vlákna, pričom niektoré budú z produktu uvoľnené (názorné foto pripravujeme).

Aké sú možnosti?

Ide o vaše zdravie. Neostaňte k problému ľahostajnými a začnite sa ním aktívne zaoberať a veci ohľadom tampónov a vložiek skúmať a diskutovať o nich. Existuje mnoho prostrediu a hlavne telu viac prijateľnejších produktov na trhu ako len masovo propagované produkty ktoré roky používate. Vyhľadávajte vložky a tampóny (tie len ak ich nevyhnutne potrebujete) zo 100% vlny a, ak možno, z biovlny. Mali by ste ich nájsť v bio-obchodoch.

Vynikajúcou možnosťou, ktorú najviac odporúčame, sú viacnásobne a dlhodobo (aj 10 rokov!) použiteľné produkty, ako menštruačné kalíšky vyrobené zo 100% chirurgického silikónu (pozri www.kalisok.sk), alebo špongie z morských rias (vynikajúci článok na danú tému nájdete na stránke www.kruhzivota.sk/?page=clanky&node=249&.
Po krátkom prieskume SK stránok s tématikou menštruačných kalíškov je zrejmé, že sa poukazuje najmä na ich ekologickosť. Čo je však omnoho podstatnejšie, je ich neporovnateľne pozitívny vplyv na zdravie ženy v porovnaní s tampónmi a hygienickými vložkami. Nielenže sa rozhodnutím pre podobné hygienické potreby dievčatá a ženy postarajú o zdravší menštruačný cyklus bez vplyvu chemikálii, ale zároveň zaručene ušetria ohromné množstvo peňazí. Dôležité je len urobiť ten múdry prvý krok k zmene a prekonať prvý či druhý mesiac počas učenia sa manipulácie s menštruačným pohárikom. S osobných svedectiev, ktorých je Kampaň svedkom, ide u vynikajúcu vec a želáme každej žene a dievčaťu, aby sa o tom mali možnosť sami presvedčiť.

Záver

Syntetické tampóny a hygienické vložky negatívne vplývajú na zdravie ženských orgánov, ako aj na celkové zdravie ženy, ba dokonca aj na zdravie a vývoj plodu a neskôr na kojené bábätko. Okrem zvýšeného rizika rakovín krčku maternice, samotnej maternice a vaječníkov, k ďalším častým problémom patria HPV, pomočovanie a únik stolice (hlavne z dôvodu toxického zaťaženia močového a zvieravého svalstva), bolestivý pohlavný styk (hlavne z dôvodu dehydrovania a častých zápalov sliznice pošvy), hormonálna nerovnováha, neplodnosť, poruchy imunity, PMS, infekcie močových ciest a iné zdravotné problémy. Problémom výrazne priťažuje aj používanie hormonálnej antikoncepcie.

Kampaň vrelo odporúča dievčatám a ženám rozumne zvážiť alternatívy používania tampónov a hygienických vložiek a zameniť ich za zdraviu neškodlivé (čo je omnoho podstatnejšie ako ekologický dôvod) a ekologicky nezávadné produkty.

To platí dvojnásobne ak už žena/dievča trpí zápalmi pošvy, výtokmi, kandidiázou, HPV, prekanceróznymi a rakovinovými ochoreniami a inými problémami týkajúcimi sa ženského ústrojenstva.

Zdroje

Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Womens Health, Volume 14, pages 311-315.

De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol 110, January 2002
National Research Center For Women and Families
http://maloney.house.gov/index.php?option=com_issues&task=view_issue_det...
http://dievcata.blog.cz/0606/pribeh-dievcata-ktore-tampony-takmer-zabili

Veľa štastia!
Kampaň za pravdu v medicíne
www.badatel.sk

Poznámky

Prevencia HPV, rakoviny krčka maternice, rakoviny maternice, vaječníkov, neplodnosti a iných ochorení ženského ústrojenstva.
- dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, plodov, orechovín, semien, všetko v surovom stave pokiaľ je možné,
- obmedzenie živočíšnych jedál, hlavne tých s vysokým obsahom estrogénu (najmä červené mäso, mlieko a tavené syry),
- vylúčenie sóje z dôvodu obsahu fytoestrogénu a nepriaznivého vplyvu na hormonálnu rovnováhu
- vylúčenie HAK (syntetické hormóny),
- používanie menštruačných produktov, najmä menštruačného kalíška, alebo aspoň výlučne bio bavlnených hygienických vložiek a tampónov (tampónov len v nutnosti),
- dodržiavanie hygieny,
- dodržiavanie pitného režimu (rozumej čistá voda), psychohygiena, dostatok pohybu, oddychu a spánku,
- optimálny prísun vitamínu C podľa dôkazov Linusa Paulinga, nositeľa Nobelovej ceny za výskumné práce o vitamíne C, (pozri knihu Vitamín C a megaskorbická liečba)
- optimálny prísun kyseliny listovej,

Metabolická liečba spomenutých ochorení

Vyžaduje si intenzívny a individuálny prístup, okrem iného prijem vysokých dávok živín a protirakovinových látok, podľa potreby a možnosti aj ich vnútrožilové podávanie podľa stanovených protokolov, ktoré sa používajú v metabolickej medicíne, napr. Dove Clinic www.doveclinic.com vo Veľkej Británni, alebo Oasis of Hope v Mexiku www.oasisofhope.com.
Napísal: damian
Zdroj: BÁDATEĽ.sk

Sekcie: 
november 12, 2009 14:50 popoludní
 • krát komentár

7 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýapríl 24, 2013 11:31 dopoludnia

  Komentár: 

  při používání tamponů a vložek jsem měla děložní čípek v pořádku. Po půl roce používání kalíšku jsem musela jít na konizaci :-)FMR

 2. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýapríl 26, 2013 09:45 dopoludnia

  Komentár: 

  Taky mi gynekoložka poradila rychle se vrátit k vložkám a nepoužívat kalíšek :-)

 3. Obrázok používateľa Mily
  Milymáj 03, 2013 15:26 popoludní

  Komentár: 

  Ja používam vložky značky Jessa z certifikobanej biobavlny, dajú sa kúpiť v DM drogerie a som s nimi nadmieru spokojná!!Všetkým ženám ich odporúčam, a hlavne ženám ktoré "tam" majú neustále nejaké problémy, hovorím z vlastnej skúsenosti. No a v minulosti som používala Naturelly s vonou harmančeka alebo nwm akej bylinky a tie boli katasrofalne

 4. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýmáj 12, 2013 20:55 popoludní

  Komentár: 

  a preco boli Naturella s vonou harmanceka katastrofalne? ja ich pouzivam, tie dlhe tenke (4 kvapocky na obale) a mne su velmi dobre.

 5. Obrázok používateľa Anonymný
  Anonymnýjúl 10, 2013 17:10 popoludní

  Komentár: 

  Akékoľvek bielené a aromatizované vložky/tampóny nie sú zdraviu prospešné. Aróma vložky neprebije pach, akurát sa uvoľňuje v okolí pohlavných orgánov a preniká pokožkou. Takže "navoňané" naturelly "nič moc".

 6. Obrázok používateľa Gonzo
  Gonzojúl 21, 2013 12:29 popoludní

  Komentár: 

  Keď sa citujú odborné články, treba si prečítať aspoň abstrakt

  Article

  Exposure assessment to dioxins from the use of tampons and diapers.

  Michael J DeVito, Arnold Schecter

  National Health and Environmental Effects Research Laboratory, Office of Research and Development, U.S. Environmental Protection Agency, Research Triangle Park, North Carolina 27711, USA.
  Environmental Health Perspectives (impact factor: 7.04). 02/2002; 110(1):23-8.
  Source: PubMed

  ABSTRACT Over the past several years there has been concern over exposure to dioxins through the use of tampons and other sanitary products. This article describes attempts to estimate dioxin exposures from tampons and infant diapers; we then compare exposure estimates to dietary dioxin exposures. We analyzed four brands of tampons and four brands of infant diapers obtained from commercial establishments in San Francisco, California, for dioxin concentrations. We estimated exposures to dioxins on the basis of a screening level analysis that assumed all dioxins present were completely absorbed. We also estimated exposures by using a more refined analysis that incorporates partition coefficients to estimate bioavailability. None of the products contained 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin, the most potent dioxin, although other dioxins were present at detectable concentrations in all samples. We observed minimal differences in the concentrations of dioxins between 100% cotton and cotton/pulp products. The refined exposure analysis indicates that exposures to dioxins from tampons are approximately 13,000-240,000 times less than dietary exposures. The refined exposure analysis showed that exposure to dioxins from the diet is more than 30,000-2,200,000 times the exposure through diapers in nursing infants. Although dioxins are found in trace amounts in both cotton and pulp sanitary products, exposure to dioxins through tampons and diapers does not significantly contribute to dioxin exposures in the United States.

 7. Obrázok používateľa EmKa
  EmKafebruár 25, 2016 15:31 popoludní

  Komentár: 

  Myslíte si že škodia aj upravené aniónové vložky? Ja ich používam asi rok a sú úplne super aj čo sa týka savosti aj materiálu povrchu...

 

 

Top