Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vedci nazvali reklamu hnacím motorom alkoholizmu u tínedžerov

Vedci z Univerzity v Michigane zanalyzovali účinok, ktorým reklama vplýva na postoj tínedžerov k alkoholu a dospeli k záveru, že televízna reklama značne ovplyvňuje koľko alkoholu chcú tínedžeri skonzumovať. Správa z uvedeného výskumu bola publikovaná v Journal of Studies on Alcohol & Drugs.


„Naši kolegovia ukázali, že reklama ovplyvňuje výber nápojov medzi konzumentmi tínedžermi. Samozrejme, kritici by mohli namietnuť, že tieto výsledky ešte nenaznačujú, že reklama prispieva k rozvoju alkoholizmu a zvyšuje objem skonzumovaného alkoholu, ale tento objav je ďalším dôvodom, prečo deťom obmedziť sledovanie televízie,“ povedal Timothy Naimi z Bostonskej univerzity (USA).

Podľa slov Naimiho, tento objav opäť spôsobil diskusiu o tom, či reklama na alkohol a tabakové výrobky prispieva k tomu, že deti a dospelí častejšie siahajú po týchto výrobkoch. Timothy Naimi a jeho kolegovia sa rozhodli zistiť, kde leží pravda a vymysleli spôsob ako kvantifikovať vplyv reklamy na myseľ tínedžerov.

Kľúčovým prvkom ich metodiky sú takzvané reklamné jednotky, ktoré predstavujú počet spotov o alkohole, ktorí niektorí ľudia sledovali spolu s televíznymi programami v televízii. Tento ukazovateľ vedci vyčíslili na základe údajov o počte komerčných prestávok v rôznych seriáloch a reláciách a preskúmaním záznamov televíznych programov.

S použitím tejto metodiky vedci vypočítali počet „reklamných jednotiek“ na tisíc tínedžerov vo veku 13-20 rokov, ktorí sa priznali, že pili alkohol, koľko pijú teraz a uviedli, aké programy sledujú.

Súbežne s tým vedci požiadali týchto účastníkov, aby si vybrali ich obľúbené nápoje z „náhodného“ zoznamu 61 značiek alkoholu, ktorý bol v skutočnosti zostavený z nápojov, ktoré sa propagovali v televízii. Porovnaním množstva konzumovaného alkoholu a počtu sledovaných reklám tím vedcov našiel zaujímavý trend.

Bolo zistené, že tínedžeri, ktorí vôbec nesledovali televíziu, alebo nevideli vôbec reklamy, buď vôbec nepili, alebo vypili v priemere 14 plechoviek piva za mesiac. Pokiaľ tínedžeri sledovali v priemere 300 reklamných spotov za mesiac, tak typické množstvo skonzumovaného alkoholu sa zvýšilo na 33 plechoviek piva, alebo niekoľko fliaš liehovín. Pokiaľ tínedžeri sledovali ešte viac reklamných spotov, tak chuť na alkohol začala rásť exponenciálne, v niektorých prípadoch dosiahla počet až 200 plechoviek mesačne.

Tieto výsledky dokazujú, že reklama alkoholu skutočne spôsobuje šírenie alkoholizmu medzi tínedžermi, a preto je potrebné ju obmedziť, alebo striktne regulovať zo strany štátu. Rodičia môžu sami obmedziť sledovanie televízie deťom, čo im pomôže, aby sa z ich detí nestali alkoholici v rannom veku.

Zdroj: http://www.biosferaklub.info/


Súvisiace:

Alkohol
http://www.cez-okno.net/alkohol

Deti
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/deti

OZ Biosféra Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/oz-biosfera-vyber


október 18, 2016 02:30 dopoludnia

 

 

Top