Obrázok používateľa CEZ OKNO
Vědomé snění

Většina z vás pravidelných čtenářů ví, co to vědomé snění je, ale pro ty, kteří sem nakoukli náhodou a nechtějí si to zjišťovat jinde, jen zkráceně popíšu. Častěji je tento fenomén uváděn pod názvem "lucid dreams", čiže lucidní snění. Ale já, pokud to jde a pokud mi to nechtěně neulítne, raději používám naše krásná česká slovíčka.


Vědomé snění je stav, kdy si ve snu plně uvědomujete, že sníte. V tu chvíli si vaši mysl bere pod kontrolu ta část vědomí, která je aktivní během dne, kdy jste vzhůru. Ale, a to je důležité, ve stavu vědomého snění zůstáváte ve spánku.

Možná to pro mnohé bude nošení dříví do lesa, ale třeba pro mne jde o čerstvou osobní zkušenost. O této schopnosti člověka vím již delší dobu a již několik let se snažím tímto zážitkem projít, ale až nyní se mi to podařilo. Tohoto zvláštního stavu spojení snové a bdělé mysli je schopný naprosto každý člověk. Jak to vím? Protože když jsem to dokázal já, pak každý :-) Většině lidí na to stačí doba čítající několik málo dní, respektive nocí, ale najdou se i taková polena, jako jsem já, a těm to trvá déle.

A co že je na tomto stavu vědomí tak zvláštní, že i já se o něm zmiňuji? Kdo zná, ten prostě ví. Kdo nezná, tomu se to dá jen těžko a v neúplné podobě v hrubých obrysech popsat. Alenka v říši divů - to je příběh, který může hodně napovědět. Znám i filmy, které se dostaly ještě blíže, ale dokud člověk nemá alespoň základní povědomí o tom, co to vědomé snění je, tomu přijdou jako zcela mimo mísu, nepochopitelné, ujeté, prostě odpad. Pro mě byla nejvíce zvláštní ta reálnost, která je plně srovnatelná s bdělým vnímáním jak svého okolí, tak sebe sama, ale ještě to nabírá další abstraktní, a tudíž těžko popsatelný rozměr. I když jsem věděl, že sním, tak po pár okamžicích jsem byl natolik na vážkách, zda to nakonec není skutečnost (slovo skutečnost má pak pro člověka takový zvláštní nádech), že jsem se o tom musel ubezpečit. Z načtených informací jsem věděl, jak takový test může vypadat. Já si tím zároveň splnil jedno ze svých nejtajnějších přání - létat.

Dále to nebudu rozebírat, neboť moje zkušenosti jsou zatím velmi povrchní. Snad, pokud bude zájem v případné diskuzi, mohu zkusit popsat kroky, které mě s největší pravděpodobností tímto zážitkem obdarovaly. Ale dle mého názoru, co člověk, to jiný postup, jiné metody.

Právě ta moje načtenost obrovského kvanta informací o tomto fenoménu a následné jejich třídění a zpracování mě v některých ohledech vedly špatným směrem. Kupříkladu jsem si myslel, že paměť, do které se zapisují sny, je zcela odlišného charakteru, než paměť, do níž se ukládají vzpomínky z vědomého snění. Že zkrátka vzpomínky na vědomý sen musí být mnohem jasnější a zapamatovatelnější, než vzpomínky na sen "obyčejný". V mém případě to není pravda. Vědomý sen je sice lépe zapamatovatelný, ale nějaký rapidnější rozdíl jsem neviděl. Jasnost je v mém případě asi dána nevšedností. Ta se pamatuje lépe :-)

Svůj první zážitek tohoto typu jsem překvapivě využil k jiným záměrům, než bych si myslel. Žádné skotačení v oblacích, žádné tvoření reality ani výlety, kamkoli jen představivost dovolí. Hned od prvního okamžiku jsem začal sledovat svoje vlastní myšlenkové pochody, rozlišovat vnímání reality a hlavně sebe sama ve vědomém snění oproti vnímání téhož v obyčejném snu a v bdělém stavu. Bohužel pozorování bylo natolik abstraktního charakteru, že nejsem schopný to důvěryhodně popsat.

Dalším mým postřehem je, že i přes to, že údajně má být naše bdělé vědomí během vědomého snění v aktivním stavu, tak to není zcela přesné. Bdělé vědomí, tedy alespoň to, co za něj považuji a jak ho například v tento okamžik vnímám, se patrně skládá z několika částí a ve vědomém snění v mém případě nebylo přítomno v celém svém složení. Schopnost uvažovat a přemýšlet mi při srovnání s bdělým stavem přišla mnohem efektivnější, jasnější a důmyslnější. Bylo to patrně tím, že jsem musel postrádat, mít potlačenou nebo nějakým způsobem pozměněnou schopnost vnímat a vytvářet emoce. Celá ta léta jsem byl totiž přesvědčený, že pokud mi tohoto zážitku bude dopřáno, tak se radostí zblázním a budu juchat tak, až se patrně z toho probudím. Skutečnost však byla jiná. Zjištění, že mé vědomí je bdělé a zároveň spím, zjištění, že se mi konečně podařilo vědomě snít, mě sice lehce překvapilo a pravda, měl jsem z toho i trochu radost, ale ty emoce byly úplně minimální. Jsem zato moc rád, protože přespřílišné a těžko kontrolovatelné emoce by určitě snížily možnosti, které tento stav mysli nabízí. A že jich je!!!

Celkově mohu říci, že ani nejpreciznější vyhledání a zpracování informací o tomto jevu (ale zcela nepochybně to platí o všem) nemůže nabídnout to nejdůležitější - vlastní zkušenost. Pomohou k ní, ale nezaručí. Ve hře jsou podle mne ještě další faktory, ale o nich až někdy jindy.

Michal B

© 2014 http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/

Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.


Súvisiace:

Lucidné snenie
http://www.cez-okno.net/rubrika/lucidne-snenie

Výber MYŠLENKY O...
http://www.cez-okno.net/rubrika/vyber-myslenky-o


Autori: 
január 20, 2015 01:09 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa YAK
    YAKjanuár 21, 2015 13:18 popoludní

    Komentár: 

    Ano, hlavicka a jej chapanie reality...

 

 

Top