Obrázok používateľa CEZ OKNO
Veľká pocta pre mladého princa

Princ Montuhirchepešef je jedinečný. Bol totiž jediným princom, ktorý bol pochovaný vo vlastnej zdobenej hrobke (KV19) v Údolí králov. Montuhirchepešef bol synom faraóna Ramessa IX. pochádzajúceho z 20. kráľovskej dynastie. Vnútro tejto jedinečnej hrobky zdobí sedem scén, ktoré zobrazujú princa pri príprave obetných darov rozličným staroegyptským božstvám, alebo pri ich uctievaní. Jedným z týchto zobrazených božstiev je je aj boh Ptah Tatenen.

V období vlády 19. dynastie sa boh Ptah Tatenen prvýkrát objavuje ako spojenie dvoch Memfiských bohov Ptaha a Tatenena, ktorý bol potom uctievaný ako kráľovský boh stvoriteľ. Býva zobrazovaný v ľudskej podobe s korunou zloženou z dvojice baraních rohov, ktoré prevyšuje slnečný kotúč a dvojica vysokých vtáčích pier.

Mnohým z vás je dobre známy Ptah, staroveký boh, ktorý stvoril sám seba a svet myšlienkou.

Naproti tomu je boh Tatenen menej známy, ale taktiež sa objavuje hneď na počiatku Egyptskej mytológie. Zrodil sa totiž v okamihu, keď sa prvotný zemský pahorok povzniesol z vôd počiatočného chaosu a preto sa stal bohom úrodnej zeme, ktorú prinášali ustupujúce vody pravidelných záplav.


›› Väčší obrázok

Jeff Burzacott

Foto: Kairoinfo4U

21. február 2015

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

www.nilemagazine.com.au/february-2015-archive/2015/2/21/a-great-honour-f...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber


Sekcie: 
január 11, 2016 02:50 dopoludnia

 

 

Top