Obrázok používateľa CEZ OKNO
Veľkolepá hrobka a poklady zabudnutej dvojice Yuya a Tuye

Dvojica známa pod menami Yuya a Tuya (alebo aj ako Juja a Tuja, Cuja, Thuya alebo Tjuyu) darovala egyptskej kráľovskej rodine prinajmenšom jedného, a možno hneď dvoch slávnych členov. Ich dcéra Tiye bola manželkou ›› Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Táto dvojica pravdepodobne mala aj syna, ktorý sa volal Ay. Významná bola nielen ich rodina, ale aj ich hrobka, ktorá sa stala jedným z najveľkolepejších objavov egyptológie.


Yuya a Tuya boli príslušníci egyptskej šľachty, mená ktorých sa znova preslávili na začiatku 20. storočia. Po objavení miesta ich posledného odpočinku nemohli výskumníci uveriť vlastným očiam. Táto udalosť sa odohrala dve desaťročia predtým, ako Carter objavil hrobku ich vnuka, a hrobka bola v tej dobe azda najväčším zlatým pokladom Egypta.


Replika kresla princeznej Sitamun (18. dynastia), artefakt z hrobky Yuya a Tuye (Alensha/›› CC BY SA 3.0)

Hrobka zabudnutej dvojice

Hrobka známa ako KV46 sa nachádza v Údolí kráľov. Jej konštrukcia je typická pre štýl obdobia 18. dynastie a na jej stenách sa nenachádza žiadna výzdoba. Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že dnes je hrobka prázdna. Arthur Weigall napísal o prvých dojmoch po otvorení hrobky:

“Predstavte si, že vstúpite do mestského domu, ktorý bol v lete zatvorený: predstavte si zatuchnutú izbu, strnulý, mĺkvy vzhľad nábytku, pocit, že ste práve vyrušili nejakých prízračných návštevníkov v prázdnych kreslách, túžbu roztvoriť okná dokorán, aby do izby znova vnikol život. Asi takýto bol náš prvý dojem, kým sme tu stáli, naozaj ohromení, a civeli sme na pozostatky života okolo nás spred viac ako tritisíc rokov dozadu…”

Hrobku objavil v roku 1905 James E. Quibell. Pracoval pod vedením Theodoreho Davisa, ktorý bol pre prvé vykopávky v Egypte prekliatím a požehnaním zároveň. Davis zaobchádzal s náleziskami ako so zábavným parkom: vykopával príliš veľa, príliš rýchlo a príliš často a vôbec sa nestaral o záchranu kultúrneho dedičstva. Hrobku dvojice počas staroveku pravdepodobne aspoň trikrát vykradli. Kňazi preskúmali rozsah poškodenia a najmenej dvojnásobne ju zapečatili. Zdá sa však, že vykrádači hrobiek nemali záujem o poklady, ktoré majú takú hodnotu pre archeológov.


Yuyova veľká vonkajšia rakva tak, ako ju objavili v roku 1905 (›› Verejná doména) a zlatom vykladaná tretia, najvnútornejšia, rakva Tuye (Hans Ollermann/›› CC BY 2.0) z hrobky KV46 v Údolí kráľov

Pohrebná komora nie je ničím nezvyčajným, ide o typickú komoru z čias 18. dynastie. Čo je však na tejto hrobke jedinečné, sú artefakty, ktoré sa v nej nachádzajú. Ohromujúce poklady objavené vnútri hrobky obsahovali všetko, o čom len môžu snívať egyptológovia. Predovšetkým, nachádzali sa v nej veľmi dobre zachované múmie Yuyu a Tuye. Až do dnešných čias sú najlepšie zachovanými pozostatkami objavenými v Egypte, hoci múmia Tuyu bola poškodená v roku 2011 počas neslávne známej deštrukcie v múzeu v Káhire.


Múmie Yuya a Tuye (►Youtube Screenshot)

Múmie boli čiastočne rozbalené, ale Yuyove črty tváre boli podľa Quibella vynikajúco zachované. Bol ohromený pohľadom na veľkolepú tvár muža, ktorý zomrel pred tisíckami rokov. Muž mal oči z modrého skla a krištáľu, čo spôsobilo, že sa jeho tvár zdala ešte živšia. Múmia bola umiestnená v súprave štyroch truhiel. Jedna z nich mala obdĺžnikový tvar a zvyšné tri antropoidný. Tváre obidvoch múmií boli ukryté pod impozantnými maskami z kartonáže – ľanu vystuženého sadrou. Tuyova maska bola poškodená, ale egyptológovia ju neskôr reštaurovali. Okrem múmií archeológovia objavili aj antropoidné truhly, jednu puzdrovú truhlu, pásy pre múmie, helmy, amulety, skarabey posvätné, puzdrovú truhlu, zrezané kužele, kanopické schránky a džbány, Osirisove lôžka, figúrky vešebty, skrinky a nástroje s motívmi vešebtov, magické sošky, papyrus, modely truhál, pisárske súpravy, Osirisove ›› kenotafy, kliny, lôžka, vtáky ba, zlaté kreslá, parochne a košíky na parochne, zrkadlá, hudobné nástroje sistrum, “kontúrové ceruzky” na oči, rohože, sandále, berly, keramické a kamenné nádoby, džbány s balzamovacími produktmi, debny na mäso, zvyšky rastlín, šperky, malé pečate a mnohé iné výrobky.


Džbán na uchovávanie potravín z pálenej hliny z hrobky Yuya a Tuye (›› Verejná doména)

Jedným z najimpozantnejších artefaktov objavených v hrobke bol kompletný a dobre zachovaný bojový voz. Historici ho považujú za najlepšie zachovaný bojový voz na svete. Bol vyzdobený menej, ako niektoré iné vozy, ale jeho krása spočívala práve v jeho jednoduchosti; vďaka špirálam a rozetám v pozlátenej sadre je pozoruhodným artefaktom. Šperkovnice boli vyzdobené slonovinou, fajansou, ebenom a nápismi zo zlata.

Je zaujímavé všimnúť si, že niektoré z artefaktov nesú mená Amenhotepa III. a jeho ženy Tiye. Yuya a Tuya boli zrejme nielen rodičmi kráľovnej, ale aj veľmi významnými ľuďmi na dvore. Kreslá objavené v hrobke sú práve také impozantné ako kreslá v hrobke Tutanchamona. Sú také veľkolepé, že jedno z nich použili počas otvárania Suezského prieplavu ako sedadlo pre cisárovnú Eugéniu. Túto chybu už našťastie nikto nezopakoval a dnes sú artefakty umiestnené v múzeu.


Vypracovaná schránka z hrobky Yuya a Tuye s ozdobnou kartušou Amenhotepa III. (Tjflex2/›› CC BY NC ND 2.0)

Rodičia bohov

Yuya a Tuya boli na dvore Amenhotepa III. veľmi dôležitými ľuďmi. Mali prinajmenšom jedno slávne dieťa – kráľovnú Tiye, ktorá sa stala jednou z kľúčových žien na tébskom dvore. Okrem toho boli zrejme aj rodičmi faraóna Ayho; mohli byť teda prarodičmi Nefertiti a Mutnodjimet.

Bez artefaktov je hrobka v dnešnej dobe už málo zaujímavá, naďalej však zostáva monumentom na pamiatku významnej dvojice. Boli predkami ľudí, ktorí vytvorili niektoré z najviac fascinujúcich príbehov v starovekom Egypte a v budúcnosti možno výskumníci pridajú k ich príbehu ešte viac podrobností.


Úvodný obrázok: Pozlátené masky múmií Tuye (›› Jon Bodsworth) a Yuya (›› Jon Bodsworth), rodičov kráľovnej Tiye, z ›› kartonáže. Pohľad na Údolie kráľov neďaleko Luxoru (Nikater/ ›› CC BY SA 3.0)

Referencie

L. Oakes, The Illustrated Encyclopedia of the pyramids, temples & tombs of Ancient Egypt, 2006
N. Reeves, R.H. Wilkinson, The Complete Valley of the Kings, 2008
The Treasures of Yuya and Tuyu:
http://anubis4_2000.tripod.com/SpecialExhibits/YuyaTuyu.htm
Egypt: The Private Tomb of Yuya and Tjuyu (Tuyu) in the Valley of the Kings:
http://www.touregypt.net/featurestories/yuyat.htm#ixzz4IpvVdhs1

Natalia Klimczak

Zdroj: Chrysemis

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: http://www.cez-okno.net/clanok/velkolepa-hrobka-a-poklady-zabudnutej-dvo...

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 883 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Amenhotep III.
http://www.cez-okno.net/stitok/amenhotep-iii

Hrobky
http://www.cez-okno.net/stitok/hrobky


Sekcie: 
november 11, 2016 19:25 popoludní

 

 

Top