Obrázok používateľa CEZ OKNO
VÍKENDOVÝ KOKTEJL

Bratislavský závod nemeckej automobilky Volkswagen bude vyrábať nový model menšieho rodinného vozidla. Podľa šéfa odborov spoločnosti Zoroslava Smolinského o tom rozhodlo vedenie koncernu. Spoločnosť zatiaľ informáciu nepotvrdila a oficiálne stanovisko by mohlo byť známe do niekoľkých týždňov, uviedla Slovenská televízia. „Práve nám schválili nový projekt,“ povedal Smolinský. O výrobe nového modelu rokoval koncom marca v Nemecku premiér Robert Fico so šéfom koncernu Martinom Winterkornom. Slovenská vláda tejto investícii sľúbila podporu.


Malé rodinné auto


Pôvodne sa pritom mal nový model montovať v Českej republike“, uviedol denník Nový čas. Podľa denníka však nižšie výrobné náklady a stabilita eura nakoniec rozhodli v prospech Bratislavy. Prípravná výroba by sa mala rozbehnúť na budúci rok a v roku 2011 by už bratislavský závod mali opúšťať prvé sériové kusy. „Montáž nového automobilu znamená aj nové pracovné príležitosti,“ cituje ďalej denník Smolinského. Presný počet miest však odborár odmietol uviesť.
Bratislavská továreň sa doteraz zameriavala na výrobu športovo-úžitkových vozidiel, vlani k nim pribudla Škoda Octavia. Z jej liniek odchádzajú najmä vozidlá Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Porsche Cayenne. Závod od pondelka na dva týždne prerušil výrobu. Dôvodom odstávky je nižší záujem o kúpu nových drahších áut, ktoré závod produkuje a ktorých odbyt európske vládne programy šrotovného nepodporujú. Vlani bratislavský Volkswagen vyrobil asi 188 000 vozidiel, v roku 2007 to bolo takmer štvrť milióna. Na produkcii bratislavskej továrne sa tak odrazila globálna ekonomická kríza.
Zdroj: SITA, ČTK; Čerpané z SHO.sk

Špionážna činnosť USA


Ruská štátna televízia obvinila Spojené štáty z využívania strategickej leteckej základne v Kirgizsku na rozsiahlu špionážnu činnosť. Problematikou sa zaoberá dokumentárny film, ktorý kanál Rossija plánuje odvysielať v nedeľu. Podľa tvorcov dokumentu slúžila základňa Manas okrem deklarovaného zásobovania medzinárodných síl v Afganistane aj ako centrum operácií amerických tajných služieb. Kirgizsko vo februári oznámilo Washingtonu, že bude musieť stiahnuť svojich vojakov z Manasu, jedinej leteckej základne USA v Strednej Ázii. Stalo sa tak po tom, ako si postsovietska republika zaistila ekonomickú pomoc zo strany Ruska.
„Pred ôsmimi rokmi Spojené štáty pod zámienkou vojny v Afganistane otvorili svoju leteckú základňu na letisku Manas,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení televízie Rossija. „Následne Američania spustili v Kirgizsku rozsiahlu spravodajskú operáciu.“
Zdroj: TASR; Čerpané z SHO.sk

Kyjevský starosta dokazuje, že nie je šialený


Kyjevský starosta Leonid Černovetský, známy svojím svojráznym správaním, veľmi originálne reagoval na kritiku poslancov, ktorí mu doslova odporúčali, aby si nechal preskúmať hlavu. Starosta dospel k názoru, že jeho telesná kondícia je najlepším dôkazom, že psychicky je úplne zdravý. Ráno sa ukázal na kyjevskom štadióne Dynamo a zabehol si 400-metrovku, vytiahol sa 15-krát na hrazde a zaplával si v bazéne. Pred plávaním sa predviedol fotografom svojimi svalmi. „Chcem, aby celá Ukrajina vedela, že som telesne i duševne zdravý,“ povedal im v šatni pred bazénom, oblečený len v tesných plavkách. „Na Ukrajine je dnes ľahké znemožniť politického predstaviteľa, dokonca ho aj dohnať k samovražde,“ povedal. 57-ročný starosta ďalej zdôraznil, že má takmer 60, ale udržiava si dokonalú telesnú kondíciu. Kyjevský starosta je známy svojimi nezvyčajnými vyhláseniami a bizarnými činmi. Riaditeľa kyjevskej ZOO nechal napríklad vyhodiť z práce, keď nebol schopný zabezpečiť samicu tamojšiemu slonovi.
Zdroj: Pravda.sk; Čerpané z SHO.sk

Slovenské hotely melú z posledného


Slovenské hotely a reštaurácie bijú na poplach. Čoraz viac ľudí chodí nakupovať do zahraničia a rovnako aj využívajú služby firiem susedných štátov. Zamestnanci v hotelierstve tak prichádzajú o prácu a rovnako aj pracovníci v službách s hotelierstvom súvisiacich. Zväz hotelov a reštaurácií chce od vlády, aby znížila DPH najmä na reštauračné služby a pomohla tak zvýšiť našu konkurencieschopnosť oproti zahraničiu. Medziročne sa záujem o ubytovacie služby prepadol o 29 percent, maloobchod zaznamenal tržby o vyše desať percent nižšie. Údaje zverejnil Štatistický úrad SR.
Ministerstvo financií však odkazuje, že znížená DPH by sa aj tak neprejavila na nižších cenách a ak, tak len krátkodobo. Navyše by zníženie DPH neriešilo rozdiel medzi cenami u nás a v zahraničí, keďže tento rozdiel je pri väčšine produktov väčší, ako by bola prípadná kompenzácia štátu prostredníctvom nižšej dane. „Najmä v turizme a službách sme úplne stratili konkurencieschopnosť. A ani krízová rada v tejto veci nič nerobí,“ povedal pre Aktuálne.sk Jozef Bendžala, prezident Zväzu hotelov a reštaurácií SR. Rakúšania kupujú potraviny pre služby a pre ďalšie spracovanie tam, kde sa vytvára pridaná hodnota v reštauračnom stravovaní lacnejšie ako na Slovensku. Tieto služby sú v Rakúsku zdaňované desiatimi percentami, na Slovensku devätnástimi. Poliaci sa tiež chystajú znížiť daň na potraviny a na reštauračné služby majú len sedempercentnú daň. V Českej republike nakupuje zákazník v maloobchode potraviny s päťpercentnou daňou. Naši západní susedia znížia daň pri reštauračnom stravovaní na deväť percent. U nás platí rovná 19 percentná daň. „Ministerstvo financií nad znížením DPH neuvažuje, nakoľko by to neviedlo k zníženiu cien, resp. len krátkodobo a v konečnom dôsledku by to znamenalo len výpadky príjmov v štátnom rozpočte,“ povedal pre Aktuálne.sk hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. „Ak by sa na Slovensku znížila daň z 19 na 9 percent, neznamenalo by to nižší príjem do štátneho rozpočtu, lebo by sa tak podarila udržať zamestnanosť. Inak budú musieť najmä menšie firmy naviazané na hotelierstvo prepúšťať. U nás sa už takmer dva milióny obyvateľov zásobuje z pohraničných oblastí. Tým pádom platia za pridanú hodnotu nie do nášho rozpočtu, ale do zahraničného. Ak vláda okamžite nezareaguje, vzniknú obrovské škody,“ oponuje mu Bendžala. Ako príklad uviedol, že až 70 percent potravín nakupujú hotely vo Vysokých Tatrách v Poľsku. Dokonca už aj služby práčovne využívajú hotely radšej od firiem sídliacich v Poľsku.
Slovensko sa po prijatí eura stalo drahou krajinou pre návštevníkov z niektorých susedných krajín. Prebiehajúca ekonomická kríza a pád niektorých mien spôsobili, že túto zimnú sezónu navštívilo našu krajinu o tridsať percent menej zákazníkov ako v minulom roku. Okrem domácich turistov ubudlo najmä Poliakov a Maďarov. Vláda chcela kvôli oživeniu zaviesť rekreačné poukážky na podporu domáceho cestovného ruchu podobne ako je to v Poľsku. Práve túto možnosť navrhovanú vládou však nečakane zablokovalo Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré malo výhrady k ich poskytovaniu.
Zdroj: Andrej Onufer, Aktuálne.sk; Čerpané z SHO.sk

Foto z inaugurácie B. Obamu


Keď kliknete na link, objaví sa Vám fotografia z 20.1.2009. Keď na tejto fotke 2x kliknete kdekoľvek a podržíte myš a počkáte, urobí sa absolútne dokonale detailné priblíženie. Táto fotka bola urobená fotokamerou-robotom s 1.474 megapixelmi, čo je 295 krát viac ako má Váš domáci fotoaparátik s povedzme 5 megapixelmi.
http://gigapan.org/viewGigapanFullscreen.php?auth=033ef14483ee899496648c...
Zdroj: Prišlo mailom...

Texas hrozí vystúpením z únie


V amerických mestách sa konali masové protestné akcie proti zvyšovaniu daní. Podľa predbežných odhadov týchto podujatí sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí. Na mítingoch bolo počuť separatistické heslá.
Tak, napríklad, guvernér štátu Texas Rick Perry naznačil, že on nevylučuje odchod štátu z únie USA.
„My sme veľkou krajinou, doposiaľ sme nemali dôvod, prečo by sme mali opúšťať úniu. No ak Washington bude pokračovať v strkaní nosa do vecí štátov USA, je pochopiteľne, aký môže byť koniec toho všetkého. Texas - to je unikátne miesto, úplne nezávislé vo svojej podstate", - cituje vystúpenie guvernéra „gazeta.ru".
Počas vystúpenia Perryho v hlavnom meste Austin, z davu bolo počuť výzvy k vystúpeniu štátu z únie USA.
Ako konštatuje agentúra, mítingujúci pomenovali svoju akciu „pitie čaju", podľa Bostonského zvyku „pitia čaju" v roku 1773 - jednej z udalostí, ktoré viedli k nezávislosti USA. Za protestnými akciami stoja republikáni, tradične vystupujúci za nízke dane.
Zdroj: Richard Romanov; Čerpané z Národný Inštitút Francois Marie Voltaire

Z inauguračného prejavu Baracka Obamu


"Jedno z mojich opatrení bude, že prestaneme tlačiť oznámenia, inštrukcie a dotazníky v španielčine alebo v akomkoľvek inom jazyku ako v angličtine. Povinnosť každého prisťahovalca do ktorejkoľvek krajiny je naučiť sa jazyk svojej novej vlasti. To isté platí aj v USA. Jazyk je jeden z dôležitých faktorov, ktoré nás spájajú a schopnosť komunikovať v angličtine pomáha rýchlo sa integrovať do pracovného procesu. Súčasná prax, ktorá sa snaží život prisťahovalcov uľahčiť bez znalosti jazyka, je neproduktívna a napomáha balkanizácii Ameriky. Tým nechcem nútiť prisťahovalcov, aby zabudli na svoje tradície a ich pôvodnú etnicitu. Doma môže každý rozprávať akýmkoľvek jazykom, jesť akékoľvek etnické jedlo a uctievať akéhokoľvek boha alebo žiadneho, ale v USA budeme mať iba jeden úradný jazyk: angličtinu."
Zdroj: Pravda: "Russian designer creates revolutionary car engine"; Čerpané z protiprudu.info

Rádio


Na rozhlasových vlnách Slovensko1, sa hovorilo o tradíciách a zvykoch, ale hlavne o zážitkoch a skúsenostiach nášho bývalého veľvyslanca v Taliansku. Reláciu s Jozefom Mikloškom "Akceptujeme tradície a zvyky?" môžete počuť zo záznamu vo formáte mp3 TU

Ďalšie vybrané relácie nájdete TU


Video

Ďalšie vybrané videá nájdete TU


Vtip

Dva hady na púšti:
- Počuj, my sssme jedovaté?
- A šššo ja viem? Prešššo?
- Práve sssom sssi zakusssol do jazyka...

Kresba


 

© Ľubomír Kotrha - Všetky práva vyhradené

Prevzaté so súhlasom autora z www.kotrha.webnode.sk

Ďalšie vybrané kresby nájdete TU


Foto


Ďalšie vybrané fotografie nájdete TU

Videli ste práve dobrý spot, poznáte top news, vynikajúci vtip, či ste urobili super záber? Pošlite nám ho! Tie NAJ uverejníme!


apríl 20, 2009 00:57 dopoludnia

 

 

Top