Obrázok používateľa CEZ OKNO
Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch II.

Veľmi zaujímavý mytologický príbeh o veľrybách a delfínoch má kmeň v západnej Afrike v Mali nazývajúci sa Dogoni. Dogoni, ktorých kultúra je dnes stále živá, žili kedysi na južnom pobreží Stredozemného mora. Majú mnohé náboženské viery a viery ohľadom stvorenia, ktoré sa týkajú veľrýb a delfínov. Zvečnili ich vo svojich náboženských obradoch a vo forme kresieb v piesku.


V pletivách svojich košíkov mali 50,8 úsekov z dôvodu dosť špecifických znalostí o systéme Síria, ktorý je binárnym hviezdnym systémom. Chápali, ako sa Sírius B, biely trpaslík, pohybuje okolo hlavnej jasnej hviezdy Síria A. Použili kresby v piesku pre zobrazenie orbitálnych dráh hviezd. Biely trpaslík Sírius B potrebuje 50,8 roka, aby dokončil obežnú dráhu Síria A. Dogoni to vedeli.

Obr. "Tak veľa ľudí sa prebúdza, nie je to úžasné?"

Biely trpaslík Sírius B nie je teleskopom viditeľný, zatiaľ čo rádioastronómia umožňuje človeku Sírius B počuť. Arthur C. Clark jednoducho Templemu povedal: „Dogoni by vás mohli zaujímať.“ Richard Temple začal výskum Dogonov a zistil, koľko znalostí mali o hviezdnom systéme Síria. Potom odišiel, aby strávil sedem rokov života s Dogonmi a napísal knihu nazvanú „Mystérium Síria“.

Keď šiel Temple na stretnutie s Dogonmi, opýtal sa: „Ako ste získali tieto znalosti?“ Odpoveď bola veľmi jednoduchá. Povedali: „Tieto stvorenia prišli z hviezdy Sírius, pristáli v oceáne a mali formu obojživelníkov, veľrýb a delfínov. Dali nám znalosti o hviezdnom systéme Síria.“

Zdroj: http://lightworkers.org/blog/72175/where-did-dolphinspirit-go?sort=asc&o...


Sumerský delfínsky folklór

V Sumérii boli delfíni spájaní s Ea-Oannmi, božstvom mora, a niekedy s bohyňou Izis v Egypte. Pre starovekých Keltov boli delfíni zdrojom dobra a liečivých síl vody, a na niektorých keltských artefaktoch je vidieť výjavy ľudí jazdiacich na delfínoch. Niektoré austrálske kmene Aborigénov tvrdia, že sú priamymi potomkami delfínov, ktorí sú niekedy považovaní za strážnych duchov. Delfín je tiež dôležitým symbolom heraldiky, umenia vytvárania rodových erbov, a predstavuje usilovnosť, spásu, dobročinnosť a lásku.

Grécky delfínsky folklór

V Plutarchovej knihe O múdrosti zvierat bolo uvedené vysvetlenie Odysseovho uctievania delfínov. Oddyseov syn, Telmachos, zrejme spadol do mora a zachránil ho delfín. „A toto bol dôvod, pre ktorý jeho otec mal na svojom prsteni vyrytých delfínov a nimi ozdobený svoj štít, odmeniac tak toto zviera“. Zmienka sa vyskytuje v Shakeaspearovom Večeri Trojkráľovom. Život Ariona, bohatého básnika a hudobníka ohrozovali piráti na palube lode. Jeho poslednou vôľou bolo zaspievať pieseň, a keďže musel zomrieť, prial si skočiť cez palubu, vezmúc si život. Po dlhej veľrybej piesni vo veľmi vysokej tónine Arion skočil cez palubu. Ale neutopil sa. Delfín ho niesol asi 200 míľ k pobrežiu. Grécky ľud hovorí, že Arion nebol bohom a že je to pravda a stalo sa to počas kraľovania Pereandra (asi 60 rokov p.n.l.). Túto udalosť zaznamenal tiež historik Hérodotos a ďalší.

Okolo roku 200 p.n.l. vyrozprávali Athenaios a Aelian nasledujúci príbeh. Chlapec, Dionýzos, sa nejak spriatelil s divokým delfínom. Dedinčania vychádzali počas „víkendov“ pozorovať chlapca a delfína, ako sa hrajú. Zdá sa, že delfín bral chlapca ďaleko na more a zostával preč „dlhú“ dobu, možno väčšinu dňa. Neboli udané žiadne konkrétne časové údaje. Z toho dôvodu dĺžka ich vzťahu nie je známa, ale vyzerá to byť starou záležitosťou. Možno trvalo niekoľko rokov, kým sa delfín stretol so svojím tragickým koncom. Jedného dňa chlapca nasledoval príliš ďaleko a uviazol na pláži. Naokolo nebolo nikoho, kto by pomohol delfínovi späť do mora a delfín zahynul...

Zdroj: http://www.littletownmart.com/dolphins/


-pokračovanie-
Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Gregg Prescott

27. január 2015

http://in5d.com/everything-you-wanted-to-know-about-dolphins/

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Delfíni
http://www.cez-okno.net/delfini

Seriál: Atlas mysle, tela a duše - DOGONI
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-atlas-mysle-tela-a-duse-dogoni


Sekcie: 
máj 13, 2015 22:24 popoludní

 

 

Top