Obrázok používateľa CEZ OKNO
Výprava za potopenými mýtickými chrámami Mahabalipuram

Mahabalipuram je starodávne mesto ležiace v juhoindickom štáte Tamilnádu, v štvrti Kančipuram. Z pohľadu histórie bolo Mahabalipuram kedysi súčasťou dynastie Pallava – Tamilskej dynastie, ktorá vládla nad časťou južnej Indie v 3.-9. storočí nášho letopočtu. Jeden z architektonických úspechov Pallavských kráľov bolo postavenie komplexu chrámov bežne známych ako ´Sedem pagôd Mahabalipuram´. Z týchto siedmich chrámov dnes môžeme vidieť len jediný – Pobrežný chrám. O ďalších šiestich sa hovorí, že sú potopené v mori.

Sedem pagôd Mahabalipuram

Zdroje tvrdia, že meno Mahabalipuram má vzdávať poctu benevolentnému kráľovi Bali, tiež známemu ako Mahabali. Ako je zaznamenané, Bali sa obetoval Vamanovi, piatemu avatarovi Višnu, po čom následne ako sa hovorí dosiahol osvietenie.


Mahabali sa obetuje Vamanovi. Zdroj: Wikimedia

Krásna architektúra Siedmich pagôd rozhnevala božstvo

Sedem pagôd Mahabalipuram bolo postavených počas vlády Narasimhavarmana II. v 8. storočí nášho letopočtu. Budova Pobrežného chrámu má päť poschodí. Vďaka svojmu umiestneniu prvé lúče vychádzajúceho slnka dopadajú na božstvo, ktorému bol chrám zasvätený, ktorým je Šiva. O poslaní Pallavských kráľov ako patrónov umenia môže svedčiť tiež fakt, že chrám je zdobený zložitými basreliéfmi. Mnoho iných výnimočných budov postavených počas vlády Pallavskej dynastie bolo zdobených v podobnom štýle. Navyše je okolo chrámového komplexu rozptýlených mnoho monolitických sôch.


Pobrežný chrám, Mahabalipuram, Tamilnádu, India. Zdroj: CC BY SA 3.0

Akokoľvek pozoruhodným sa Pobrežný chrám môže javiť, je to šesť potopených chrámov, čo získali najviac pozornosti. Podľa miestnej legendy, Mahabalipuram a jeho krása vzbudili v Indrovi, védskom bohu dažďa a blesku, závisť. Hovorí sa, že nakoniec božstvo celé mesto, vrátane šiestich chrámov, potopilo do mora vo veľkej búrke. Iba Pobrežný chrám bol ponechaný na brehu ako dôkaz, že toto nádherné mesto raz existovalo. Zatiaľ čo jedni veria, že tento mýtus je len príbehom, druhí sú presvedčení, že niekde pod morskou hladinou pri pobreží Mahabalipuram je šesť chrámov.

Podvodné pátranie po zostávajúcich šiestich chrámoch

Viera druhých viedla výskumných pracovníkov k zahájeniu podvodného pátrania v pokuse dokázať, že mýtus o Siedmich pagodách bol naozaj založený na skutočných udalostiach. V článku publikovanom v máji 2004, výskumníci ohlásili, že počas pátrania narazili pod morskou hladinou na štruktúry. Tie obsahujú „dlhé steny smerujúce do 2 až 3 strán, upravené kamenné bloky rôznych veľkostí a tvarov a kamene s výstupkami,“ ktoré boli výskumníkmi „pokladané za dielo človeka.“ Navyše sa špekulovalo, že štruktúry „pravdepodobne slúžili na rozmanité účely.“


Kamenný blok so stolárskymi výstupkami (vľavo) a schody vedúce k plošine (vpravo) nájdené pod vodou v Mahabalipuram, India. Zdroj: Národný oceánografický inštitút

V tom istom roku sa po ničivej tsunami z 26. decembra na svetlo sveta dostali ďalšie dôkazy podporujúce teóriu o potopených chrámoch. Počas tsunami bolo hlásené „vynorenie dlhého rovného radu veľkých kameňov z vody tesne pred tým ako sa voda nahrnula späť.“ Pri návrate vody boli kamene opäť zaplavené. No aj tak sila tsunami dokázala odhaliť niektoré objekty, ktoré boli pokryté stáročiami naplavenín. Medzi tieto objekty patrí veľký kamenný lev nájdený na Mahabalipuramskej pláži, tak isto ako napoly dokončený kamenný reliéf slona.


Socha leva, ktorá sa objavila po tsunami 26.12.2014 na Mahabalipuramskej pláži v Indii. Zdroj: Public Domain

Pátranie pokračuje

Tieto nové objavy nanovo podnietili záujem o legendu Mahabalipuram. Na základe nových dôkazov sa špekuluje, že štruktúry pod morskou hladinou pri pobreží Mahabalipuram mohli byť súčasťou malého prímorského mesta. Výskumníci však hneď nedospeli k záveru, že štruktúry boli súčasťou legendárnych potopených chrámov. Dúfajú, že ďalší výskum im umožní ich lepšie pochopiť a mýtus o Siedmich potopených chrámoch jedného dňa môže byť považovaný za skutočnú historickú udalosť.


Časť jedného z potopených chrámov údajne viditeľná počas odlivu. Mahabalipuram, India. Zdroj: Public Domain


Úvodný obrázok: Pobrežný chrám. Mahabalipuram, India. Zdroj: Univerzita v Southamptone

Referencie:

BBC, 2005. India finds more 'tsunami gifts'. [Online]
http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/4302115.stm
Biswas, S., 2005. Tsunami throws up India relics. [Online]
http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/4257181.stm
Dola RC, 2015. Mahabalipuram. [Online]
http://www.ancient.eu/Mahabalipuram/
Handwerk, B., 2002. New Underwater Finds Raise Questions About Flood Myths. [Online]
http://news.nationalgeographic.com/news/2002/05/0528_020528_sunkencities...
Patrick, 2015. The Legend of the Seven Pagodas – Mamallapuram. [Online]
http://www.ghumakkar.com/the-legend-of-the-seven-pagodas-%E2%80%93-mamal...
Sundaresh, Gaur, A. S., Tripati, S. & Vora, K. H., 2004. Underwater investigations off Mahabalipuram,Tamil Nadu, India. [Online]
http://www.iisc.ernet.in/currsci/may102004/1231.pdf
Unnithan, S., 2005. Feat beneath the ground. [Online]
http://indiatoday.intoday.in/story/discovery-of-temples-at-mahabalipuram...

Dhwty

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-asia/quest-mythical-submer...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Podmorské nálezy
http://www.cez-okno.net/rubrika/podmorske-nalezy


Autori: 
november 30, 2015 01:10 dopoludnia

 

 

Top