Obrázok používateľa CEZ OKNO
William Flinders Petrie: Zabudnutý otec vedeckej archeológie I.

Bol géniom archeológie, ktorého šiesty zmysel mu umožnil dosiahnuť ohromujúci počet vykopávok. Navyše pre artefakty vytvoril chronologický systém. Zoznam jeho úspechov je dlhý, no aj tak William Flinders Petrie zostáva jednou z menej známych legiend egyptológie.


Jeho príbeh pokračuje rozprávaním v istých kruhoch vo Veľkej Británii a medzi ľuďmi, ktorí sú pre históriu starovekého Egypta skutočne zanietení. Petrieho múzeum artefaktov, ktoré priviezol do Anglicka, sa nachádza v Londýne a musí ho vidieť každý milovník histórie.

William Flinders Petrie, známy aj ako Flinders Petrie, sa narodil v roku 1853 – mnoho rokov po prvom amatérskom „výkope“ v Egypte, uskutočnenom Giovannim Battistom Belzonim a 23 rokov po oficiálnom vytvorení egyptológie ako vedy.

Geniálny chlapec

William bol vnukom prvého človeka, ktorý mapoval Austráliu. Kvôli chabému zdraviu strávil svoje rané dni (začínajúce vo veku 4 rokov) doma s rodičmi. O pár rokov neskôr bol schopný dobre čítať a začal sa venovať rôznorodému štúdiu. Jeho prvým učiteľom bola jeho matka, ktorá mu predstavila starobylé jazyky, akými boli latinský, grécky a hebrejský.

Keď vyrástol, študoval pod vedením vychovávateľky. Ale to netrvalo dlho, keďže Flinders Petrie zase ochorel, takže jeho „formálne“ vzdelanie bolo ukončené. Avšak hovorilo sa, že bol niečo ako génius, ktorý miloval knihy, a to omnoho viac, než ostatní. Jeho otec mu pomohol a naučil ho používať sextant a mapovať miesta. Navyše bol Petrie veľmi talentovaný v matematike, obzvlášť v geometrii. Svoju prvú knihu napísal vo veku 22 rokov, v súvislosti s jeho prácou v Stonehenge.

Prvý krát prišiel Flinders Petrie do Egypta v roku 1880. Pyramídy mu učarovali a po tom, ako tam zostal do roku 1882, si bol istý, že venovať sa vykopávkam bude veľmi zaujímavé. Pracoval v Gíze, Saqqare, Dahšúre, Medinet Habu, a na mnohých iných miestach. Svoju prvú knihu o pyramídach publikoval v roku 1883. Aj keď bol monumentmi veľmi fascinovaný, jeho osud ho viedol k niečomu úplne inému.


Fotografia, ktorú Petrie urobil z hrobky, kde býval v Gíze, 1881. Zdroj ›› Verejná doména

Otec hlinených nádob

Petrie sa nestal významným objaviteľom pyramíd, ale bol miestnymi nazývaný „Abu Bagoušeh“ (otec hlinených nádob) kvôli jeho myšlienke rozdeľovať artefakty chronologickým spôsobom. Všetko to začalo, keď Samuel Birch, správca Britského múzea, navrhol, aby Petrie priniesol určité vzorky keramiky. Keď si Flinders pripravoval veci na prevoz, rozhodol sa označiť každú hlinenú nádobu poznámkou presného miesta, kde bola objavená. Táto inovatívna metóda zmenila archeológiu.

Keď to pracovníci v Britskom múzeu videli, odporučili Petrieho do Egyptského fondu vykopávok (Egypt Exploration Fund). Potrebovali archeológa v Egypte, ktorý by nahradil Edouarda Navilleho. Petrie dostával mzdu 250 libier mesačne a začal svoju prácu v Egypte v novembri 1884. Jeho najlepším priateľom a patrónom sa stala Amelia Edwards, jedna zo zakladateliek Egyptského výskumného fondu, ktorá spísala záznam o cestovaní dolu Nílom, a Jesse Haworth, bohatý obchodník z Manchesteru. Petrie začal kopať v Tanis, Naucratis, Defenneh, Tell Farun, a taktiež v Tébach, Luxore, Naqade a na mnohých iných miestach. Zoznam miest jeho vykopávok je ohromujúci.


Osobitá egyptská keramika s čiernym povrchom predynastického obdobia, ktorá sa spája so systémom datovania Flindersa Petrieho v Petrieho múzeu. Zdroj ›› CC BY-SA 4.0

Socha Merenptaha vystavená v Egyptskom múzeu. Zdroj: ›› CC BY-SA 3.0Jeden z najveľkolepejších Petrieho objavov bola socha Merenptaha v Luxore. Ako písala Margaret S. Drower vo svojej knihe „Flinders Petrie: A Life in Archeology“ („Život v archeológii“):

„Bola nájdená socha samotného Merenptaha — prvé známe vyobrazenie tohto kráľa... To lepšie ešte len nasledovalo: našli sa dve nádherné stély, obe na opačnej strane Merenptaha, ktorý ich otočil smerom k stene. Jedna, pekne vyrezaná, ukazuje Amenofisa III v boji s Núbijcami a Sýrčanmi; druhá, z čiernej žuly, bola vyššia než 10 stôp, väčšia než akákoľvek predtým známa stéla; pôvodný text pripomínal staviteľské úspechy Amenofisa a popisoval krásy a nádheru chrámu, v ktorom stéla stála. Keď sa potom mohla otočiť, odhalil sa Merenptahov nápis, zaznamenávajúci jeho výhry nad Lýbijcami a národmi mora...“

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie pripravujeme sériu článkov, ktoré nás prevedú niektorými svetovými múzeami, pozn. red.


Úvodný obrázok: Sir Flinders Petrie. Autor: George Frederic Watts ›› Verejná doména

Referencie

Margaret S. Drower, Flinders Petrie: Život v archeológii, 1995.
William Matthew Flinders Petrie (1853-1942), Otec egyptskej archeológie, Elaine Altman Evans, k dispozícii na adrese:
http://mcclungmuseum.utk.edu/files/2013/03/WilliamFlindersPetrie.pdf
William Matthew Flinders Petrie, otec egyptskej archeológie 1853-1942, k dispozícii na adrese:
http://www.egyptorigins.org/petriepics.html
William Flinders Petrie, otec Hrnce Marie Parsons, k dispozícii na adrese:
http://www.touregypt.net/featurestories/flinders.htm

Natalia Klimczak

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 635 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach, prispejte prosím na ďalší chod portálu!


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

W. M. Flinders Petrie
http://www.cez-okno.net/autor/w-m-flinders-petrie


Sekcie: 
október 17, 2016 23:54 popoludní

 

 

Top