Obrázok používateľa CEZ OKNO
„Nechajme sa prekvapiť, čo všetko sa v budúcnosti podarí“ (rozhovor so Sokolom, vydavateľom portálu CEZ OKNO)

AKTUALIZÁCIA 21. 12. 2012 | V sobotu 16. júna sa v Banskej Bystrici na Námestí SNP 16 uskutoční Letný festival výprav za poznaním. Prečo názov Slnovrat?
Je niekoľko dní počas roka, ktoré môžeme smelo označiť za sviatky Zeme. Slnovrat je jedným z nich. Prvý ročník bol v decembri, atmosféra bola skvelá, no vznikol nápad usporiadať i festival sčasti pod holým nebom, aby sme si spoločne užili leto. Ako som oslovoval prednášajúcich a ľudí so záujmom o spiritualitu zblízka i zďaleka, vykryštalizoval zámer oboch festivalov.

Zimný sa konal vďaka spolupráci so Zvolenským zámkom v priestoroch Stĺpovej siene a tomu prislúchali i témy. Dejiny a tajomno.

Letný prináša spiritualitu a umenie. Čo k tomu dodať? Príďte a uvidíte sami, srdečne všetkých čitateľov pozývame:)

Festival organizujú CEZ OKNO a ALIANCIA v spolupráci s Centrom nezávislej kultúry Záhrada. Môžete priblížiť tieto organizácie?

CEZ OKNO je internetový portál zameraný na alternatívne informácie, kde sa venujeme širokému spektru tém, ktoré dnes medzi ľuďmi čoraz viac rezonujú. Od začiatku bola túžba, aby to bol nespoplatnený priestor, kde čitatelia nájdu kvalitné články a kde sa dozvedia o témach, ktorým sa mainstream venuje málo alebo vôbec.

Nedávno sme mali 7 miliónov návštev, vydávame voľne dostupné špecializované občasníky v elektronickej podobe (AVE EVO, ČAJOMIL a UFO Noviny) a začali sme organizovať podujatia ČAJOMIL ROKA a ZLATÁ MYŠ. Vygradovalo to až do festivalov SLNOVRAT a sme šťastní, že môžeme ponúkať takú pestrosť, a že sú tu základy, na ktorých môžu vyrásť ešte mnohé aktivity.

Na jeseň sme uviedli nový video projekt SPRÁVY CEZ OKNO a pracujeme na sérii E-SHOPOV.

ALIANCIA združuje všetky doterajšie aktivity a vytvára priestor pre ešte lepšiu spoluprácu. Vzťahy založené na dôvere a spontánna tvorivosť, to je naša cesta. Nechajme sa prekvapiť, čo všetko sa v budúcnosti podarí...

Centrum nezávislej kultúry, kde sa festival SLNOVRAT uskutoční, je multifunkčné divadelné štúdio a oddychová zóna s možnosťou organizovania kultúrnych podujatí v exteriéroch. Hlavnou náplňou je poskytovanie priestoru pre prezentáciu a tvorbu súčasného nezávislého umenia v podobe divadelných a tanečných predstavení, koncertov, festivalov a výstav, ale aj pre vlastnú umeleckú produkciu.

Prečo ste sa rozhodli usporiadať takýto festival? Čím je odlišný od iných?

Som rád v kontakte s ľuďmi, ktorým je blízka spiritualita, umenie či bádanie. Začalo to uverejňovaním článkov, neskôr nás spájala chuť urobiť niečo pre to, aby bol svet krajší. Oslovil som niektoré osobnosti a bol z toho prvý ročník. Mohol sa uskutočniť len vďaka nezištnému prístupu a veľkej ochote ľudí. Pochopili sme, že je to cesta, ako sa môžu podariť „veľké veci“ i s málom financií. Deje sa toho neuveriteľne veľa a je úžasné, čo všetko sú ľudia ochotní urobiť pre podujatie, ktorému veria. Je to skrátka náš festival. Všetkým patrí obdiv a úprimná vďaka.

Návštevníkom výprav za poznaním sľubujete, že zažijú hudbu, tanec, prednášky a workshopy…

Áno, oproti minulým ročníkom je tu novinka – prednášajúci ponúkajú zároveň i workshopy, na ktoré je potrebné prihlásiť sa dopredu. Záujem rozhodne, uskutočnia sa tie najžiadanejšie.

Vystúpi hudobník Maok a operná speváčka Perla Perpetua Voberová. Východné umenie predstaví v exhibícii Tchaj-ti a Čchi-kungu Ivana Kypeťová, novú medicínu František Nagy a pozvanie prijal i Marián Fillo, debatovať budeme o slobode v očkovaní. Bohato bude zastúpený orientálny tanec, vystúpia Lia Zaria, Adiva, Samira a Femina Fortis. O živlových bytostiach sa budeme rozprávať s Petrom Vyšehradským, totemové zvieratá nám objasní Marián Benka. Zameditovať si môžeme s Jozefom Škurlom v rámci Sahadža Jógy a so svojimi aktivitami nás oboznámi i Falun Gong. Surovú stravu na všemožné spôsoby budeme môcť vychutnať s Dávidom Vendelom na RAW Párty, o čajový catering sa postará Čajovňa Gaia. Večer uzavrie vystúpenie Divadla Štúdio tanca a môžeme sa tešiť i na filmové predstavenie z produkcie FuriaFilm.

Verím, že tak bohatý program priláka návštevníkov, ktorí budú s nami od začiatku až do konca.

Na čo by nemali zabudnúť návštevníci pred príchodom na festival?

Pravidlá a odporúčania sú zverejnené na stránke festivalu, ale zhrnul by som ich do jedného, verím že spoločného priania, nech všetci zažijeme fajn deň:)

Ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Ján Parada

Zdroj: http://humanisti.sk/


PROGRAM FESTIVALU nájdete na tejto adrese.


Súvisiace:

SLNOVRATY a ROVNODENNOSTI
http://www.cez-okno.net/rubrika/slnovraty-a-rovnodennosti

SLNOVRÁTA
http://www.cez-okno.net/slnovratove-prednasky

SOKOL Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/sokol-vyber


máj 22, 2012 00:55 dopoludnia

 

 

Top