Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhada Maia-Meritaton

Bola Tutanchamonova dojka jeho vlastnou sestrou?
V 19. storočí a na začiatku 20. sa mačacie múmie stali veľkým biznisom. Prehliadka cintorínov týchto nádherných kuriozít bola na turistickom zozname mnohých bohatých Európanov. Jedným z najväčších pohrebísk mačacích múmii bol Bubasteon v Sakkáre – posvätné priestory zasvätené bohyni Bastet.


Počas Neskorej a Ptolemaiovskej doby (8.-1. st. pred Kr.) boli státisíce mačacích múmii napchané do „mačacích jám“ – chodieb a šácht skorších hrobiek Novej ríše pretvoriac ich na nekonečné mačacie katakomby.

Bubasteon bol dlho egyptológmi zanedbávaný. Kopať pomedzi mačacie múmie bola obzvlášť nepríjemná práca a domnievali sa, že nakoľko boli hrobky tak výrazne nanovo využívané počas tak dlhého obdobia, bolo pravdepodobné, že sa dokopy nič vnútri nezachovalo.

No dosť sa zmýlili.

V 80-tych rokoch 20. storočia, sa francúzsky egyptológ Alain Zivie zameral na Bubasteon a rýchlo zistil, že hrobky vyrezávané do kameňa neboli pôvodne vytvorené pre zvieratá, ale pre dôležitých dvoranov a vysoko postavených úradníkov 18. a 19. dynastie.

V roku 1996 začal skúmať novo odkrytú kamennú hrobku (I.20). Prekvapivo tento hrob patril dojke mladučkého faraóna Tutanchamona. V hrobke sa dokonca nachádza reliéf, ktorý ju zobrazuje sediac na kráľovskom tróne s faraónom ako dieťaťom v jej lone.

Pracovníci vykopávok narazili na fragment kanopy, no múmia Maie sa nenachádzala nikde v hrobke, ktorá ako mnoho ostatných našla nové využitie v podobe katakomb pre mačkovité šelmy. Znamená to, že múmia dojky a pohrebné zostatky boli presunuté inam?

Jej veľká a komplikovane zdobená hrobka naznačuje, že Maia bola veľmi dôležitou osobnosťou v živote mladého faraóna, nie len preto, že kojila mladého kráľa, no pretože sama bola súčasťou kráľovskej rodiny.

Úlomok kanopy nesie nápis:

„dojka faraóna, vychovávateľka božieho tela a vysoko postavená v háreme“.

Tento titul jej udeľuje výrazne vyšší spoločenský status aký má dojka, i keď budúceho faraóna.

Je zaujímavé, že Zivie verí, že vyobrazenie Maie na reliéfoch je neobyčajne podobné ako Tutanchamonove:

„Je nezvyčajné ako veľmi sa podobajú. Majú rovnakú bradu, oči, rodinné rysy.“

Na otlčenej stene, v spoločnej kráľovskej hrobke Achnatona, otca Tutanchamona, rytina na stene znázorňuje pohreb Maketaton, druhej dcéry Achnatona a Nefertiti, pri ktorom je prítomná žena kojaca dieťa. Je stotožňovaná s Meritaton, najstaršou Achnatonovou dcérou. V blízkosti sa nachádza nosič vejáru, ktorý naznačuje, že dieťa, ktoré kŕmi je kráľovského pôvodu. Jedná sa snáď o Tutanchamona? Ak áno, znamenalo by to, že jeho dojka bola zároveň jeho sestrou alebo nevlastnou sestrou.

Pôvodné múry Mainej hrobky boli prekryté múrmi a piliermi z éry Ptolemaiovcov, ktoré boli dostavané na podporu kamenných stropov do tej doby ohrozených zrútením. Tieto nové múry, ktoré boli pridané v dobe, keď bola hrobka premenená na miesto odpočinku mačacích múmií, pomohli zachovať pôvodné nástenné dekorácie.

Trvalo takmer 20 rokov aby sa ukončili vykopávky, vyčistila a podoprela sa štruktúra aby bola bezpečná pre návštevníkov. Hrobka bola sprístupnená novinárom v decembri 2015 a je momentálne otvorená pre verejnosť. Skutočne stojí za to odviesť sa 30 km južne od Káhiry a preskúmať tento úžasný nový aspekt života mladého faraóna Tutanchamona.

Anad Belaji býva v Bangalúre, v Indii. Je držiteľom titulov v histórii a žurnalistike, venoval sa skúmaniu mnohých aspektov Starovekého Egypta, s hlavným zameraním na Amarnské obdobie.


›› Väčší obrázok
Na obrázku môžeme vidieť Maiu na hlave nesúc ťažkú parochňu s rukami zdvihnutými v adorácii (foto z kamenného piliera jej hrobky)

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2016-january/2016/1/5/the-maia-meritaten-...

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Meritaton
https://sk.wikipedia.org/wiki/Meritaton

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber


Sekcie: 
január 21, 2016 23:57 popoludní

 

 

Top