Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadné basreliéfy mesta Unakoti: 10 MILIÓNOV BOŽSTIEV A PREKLIATIE BOHOM

Basreliéf alebo nízky reliéf je typ sochy, pri ktorom námet vystupuje iba mierne nad základnú plochu. Táto technika sa často používala v umení starovekého Egypta a ostatných kultúr Blízkeho východu. Okrem toho sú basreliéfy súčasťou ázijského umenia, staroindickú kultúru nevynímajúc. Jedna z najväčších basreliéfnych sôch tejto krajiny sa nachádza v meste Unakoti, ktoré leží v juhovýchodnom štáte Tripura.


Názov Unakoti znamená „o jeden menej než crore“ (crore, ind. – jednotka v indickom systéme číslovania, označuje 10 miliónov indických rupií) a pochádza z hindskej mytológie.


Detail nádherných sôch vytesaných do skál v štáte Tripura.
Basreliéfy v Unakoti pochádzajú z 11.-12. storočia n.l.

Podľa hindskej povery cestoval boh Šiva spolu so zástupom božstiev do mesta Kaši v štáte Varanásí, jedného z najsvätejších indických miest. Spolu so Šivom bolo týchto bohov spolu desať miliónov. Keď prišli do Unakoti, rozhodli sa tam prenocovať. Skôr, než sa uložili na odpočinok, Šiva nakázal svojmu sprievodu, aby vstali za úsvitu a spoločne pokračovali vo svojej dlhej ceste. No keď sa na druhý deň začalo brieždiť, prebudil sa iba Šiva, všetci ostatní ešte spali. Rozhodol sa preto pokračovať do Kaši sám. Aby toho nebolo málo, preklial svojich spolubohov a premenil ich na skaly. Názov mesta Unakoti teda označuje počet bohov, ktorých rozhnevaný Šiva preklial a skameneli.


Tancujúci Šiva. Socha dynastie Chola

O zrode názvu mesta Unakoti však hovorí aj iná legenda. Jej hrdinom je známy sochár menom Kalu Kamar, ktorý vraj chcel z mesta urobiť pútnické miesto a začal do skál vytesávať obrazy desiatich miliónov bohov. Jeho túžba sa však nesplnila – chýbalo mu jedno jediné dielo. Aj keď basreliéfy mesta Unakoti môžu byť dielom Kaluho Kamara, nikto v skutočnosti nevie, kto je ich autorom.

Basreliéfy mesta Unakoti sú však ešte záhadnejšie. Nie je isté, kedy boli vytesané (podľa oficiálnej internetovej stránky okresu Unakoti pochádzajú z obdobia medzi 11. a 12. storočím nášho letopočtu) ani to, prečo práve na takom odľahlom mieste.


Basreliéf v meste Unakoti, India

Nie všetko o reliéfoch v Unakoti je zahalené rúškom tajomstva. Poznáme ich námet – znázorňujú rôzne hindské božstvá. Asi najznámejším unakotským reliéfom je socha tváre Šivu, známa ako „Unokotiswara Kal Bhairava“. Toto dielo sa týči do výšky približne deviatich metrov vrátane komplikovanej čelenky, ktorá predstavuje až tretinu celého reliéfu. Dopĺňajú ho dve bohyne, každá na jednej strane. Vďaka levovi, na ktorom obkročmo stojí prvá bohyňa, vieme, že je to Durga. Totožnosť druhej bohyne je nejasná.

Práve kvôli obrazom Šivu a Durgy je jedným z hlavných hindských festivalov, ktoré mesto Unakoti organizuje, práve festival Ašokastami. Tento festival, ktorý sa koná každoročne v období od marca do apríla, je oslavou víťazstva boha Rámu nad Rávanom, diabolským kráľom ostrova Lanka.

Podľa eposu Rámajána nedokázal Ráma zabiť Rávanu, lebo nad ním držala ochrannú ruku bohyňa Kálí. Ráma dostal radu, aby bohyňu uctieval a zmieril sa s ňou, ak ju chce získať na svoju stranu. Pod záštitou bohyne Kálí sa mu nakoniec podarilo Rávanu zbaviť. Podľa legendy zobral Ráma počas osláv svojho víťazstva Šivu a Durgu (jedna z foriem Kálí) zajazdiť si na jeho koči. Na festivale Ašokastami v súčasnosti toto víťazstvo znova ožíva.


Kráľovná Mandodari a žena z ostrova Lanka oplakávajú smrť Rávanu.
Basreliéf z 9. storočia „Prambánska svätyňa“, Jáva, Indonézia

Aj keď je Unakoti dobre známym hindským pútnickým miestom, ešte veľa sa o ňom a jeho reliéfoch nevie. Okrem nedostatku informácií o veku reliéfov a ľuďoch, ktorí stoja za ich vznikom, nepoznáme ani celkový počet týchto umeleckých skvostov. Podľa odhadu indického archeologického prieskumu sa zrejme v džungli stále nachádzajú reliéfy a sochy, ktoré ešte nikto neobjavil. Možno nám jedno z týchto neobjavených diel pomôže získať viac informácií o tomto umení. Odborníci uvažujú aj o zaradení Unakoti do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Možno sa vďaka tomu bádatelia pustia do hľadania nových poznatkov o Unakoti a jeho fenomenálnych basreliéfoch.


Socha vytesaná do skaly z 11. storočia, basreliéf údajne venovaný bohovi Šivovi

Referencie

Acharya, D., 2009. UnakotiIndia’sLargestBas-reliefSculpture. [Online]
Dostupné na: http://www.easternpanorama.in/index.php/component/content/article/26-200...
Bhattacharya, J., 2013. Unakoti: Will UNESCO take it up as a heritage site? [Online]
Dostupné na: http://www.tripurainfoway.com/column-details/21/unakoti-will-unesco-take...
Melton, J. G., 2011. Ashokashtami. In: J. G. Melton, ed. ReligiousCelebrations: AnEncyclopedia of Holidays, Festivals, SolemnObservances, and SpiritualCommemorations. Santa Barbara: ABC-CLIO, s. 46.
Roy, P., 2011. UnakotiSculptures: A BewitchingTourists’ Attraction. [Online]
Dostupné na: http://pib.nic.in/feature/feyr2001/fjul2001/f180720012.html
tripuratourism.gov.in, 2015. Unakoti Festival or Ashokastami Festival. [Online]
Dostupné na: http://tripuratourism.gov.in/asokastami
unakoti.nic.in, 2015. Unakoti. [Online]
Dostupné na: http://unakoti.nic.in/tourism.htm
World PublicLibrary, 2015. Reliefs. [Online]
Dostupné na: http://netlibrary.net/articles/Reliefs

Dhwty, 22. február 2015

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-ancient-places-asia/mysterious-unako...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: MS

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEO
http://www.cez-okno.net/sekcia/archeo


Autori: 
Sekcie: 
január 13, 2020 04:46 dopoludnia

 

 

Top