Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadné kamenné džbány

Laos je zatím pro nás málo známá země, která není turisty moc navštěvovaná, i když v poslední době neustále přibívá těch, kteří chtějí vidět na vlastní oči neobvyklou záhadu. Laos je považován za jednu z nejzáhadnějších zemí v Asii. Je to vnitrozemský stát v jihovýchodní Asii na poloostrově Zadní Indie, s nádhernou tropickou přírodou, s rozlehlými horami a náhorními plošinami. Můžeme tam narazit na lokality, kde jsou "pohozené" obrovské kamenné nebo hliněné džbány neznámého původu.Těchto lokalit je celkem 400, ale jen tři jsou v současné době přístupné turistům z důvodu dosud nevybuchlé munice, která zde zůstala po masivním americkém bombardování v době „Tajné války“ v 60. letech. Nikdo neví, jak se sem tyto obrovské džbány vysoké 1 až 3,5 metru a vážící až 6 tun dostaly. Některé jsou kulaté, jiné hranaté a je zde k vidění také několik disků, které lze považovat za víka nebo poklice. Nástroje a lidské ostatky, které byly nalezeny uvnitř i kolem nádob, naznačují, že tyto nádoby vyráběné po staletí byly často používané. Archeologové zjistili, že převážná část těchto džbánů pochází z let 500 př.n.l. až 800 n.l.

Laoské příběhy a legendy vypráví, že zde žili obři ve starobylém království nazývajícím se Khun Cheung, které bojovalo dlouhou dobu proti nepříteli. Na oslavu vítězství byly podle této legendy vyrobeny sklenice na pivo a také nádoby na uchování obrovského množství laoského rýžového vína.

Jiný příběh vypráví, že v 6. století válečník a král Khun Jeuam přivedl svá vojska z jižní Číny, kde porazil zlého vojevůdce - Chao Angka. Po úspěšné bitvě následovala veliká slavnost, na kterou byly použity stovky obrovských nádob na laoské rýžové víno. Neexistuje zatím žádné vědecké vysvětlení, jak se tyto sklenice, džbány nebo hrnce dostaly na plošiny a do údolí, ani k jakému účelu sloužily. Archeologové jsou stále bezradní, pokud jde o jejich původ.

Je možné, že za pár let bude tato oblast slavnější než Angkor Wat nebo jakýkoliv chrám v Thajsku, bohužel se všemi dopady masového cestovního ruchu.

Gepe

Zdroj: Demiurg.cz


november 30, 2008 04:19 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top