Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadný Budínsky labyrint: Tajomné staroveké jaskyne pod hradom

Hlboko pod impozantnými skalnými stenami hradu z 13. storočia sa nachádza, v kľukatých cestičkách a tmavých chodbách Budínskeho labyrintu, temná história starovekého Budapeštianskeho hradu. Nájdené kostry sú nemými svedkami krvavých činov, ale ešte nedávno boli jaskyne otvorené pre verejnosť a prezentovali svoju desivú krásu. Do labyrintu však v roku 2011 náhle vpadla polícia a z nevysvetliteľných príčin ho zamkla. Čo ich viedlo k tomuto čudnému činu? Čo sa ukrývalo pod ulicami Budapešti?


Labyrint Budínskeho hradu: klenby s krstiteľnicou, Obr. zdroj «

Temná história jaskýň

Systém podzemných jaskýň a chodieb vyhĺbili do tvrdej skaly termálne pramene dlho predtým, ako ich pred viac ako pol milióna rokmi začal používať ako svoj príbytok prehistorický človek. V jaskyniach sa údajne nachádzali archeologické dôkazy 350.000 rokov starých kamenných nástrojov, ktoré patrili Homo erectus (človeku vzpriamenému).

Chodby sa rozprestierajú skoro 16 metrov (53 stôp) pod starovekým hradným komplexom najväčšieho mesta Maďarska, Budapešti, s dĺžkou viac ako 1200 metrov (4000 stôp). Vďaka svojej starobylosti a jedinečnosti boli jaskyne v roku 1987 uznané za svetové dedičstvo UNESCO. Jaskyne sú súčasťou histórie ľudstva a kultúry Budapešti už od praveku a počas tisícročí prešli mnohými zmenami. 


Praveká výzdoba labyrintu, Obr. zdroj «

V minulosti sa tu nachádzalo Rímske antické mesto Aquincum, ktoré sa rozprestieralo medzi Budínom na pravom brehu rieky Dunaj a Pešťou na ľavom brehu. Pešť bola dôležitým ekonomickým centrom, avšak v roku 1241 bola počas invázie Mongolov zničená. Mesto bolo znovu obnovené a nad starovekými troskami dal kráľ Belo IV. postaviť v nasledujúcich rokoch novší Budínsky hrad.


Budínsky hrad, Obr. zdroj «

Niekdajší obyvatelia využívali jaskyne na skladovanie zásob vody a jedla. Hlboké tunely zároveň slúžili ako úkryt v čase vojny alebo požiaru a stovky rokov ich využívali obyvatelia hradu Budín, až kým napokon neupadli do zabudnutia.

S rozvojom mesta v 30 rokoch boli kľukaté jaskyne znovu objavené a preskúmané a boli objavené aj kosti, ktoré sú súčasťou výstavy artefaktov a pozostatkov. Boli sprístupnené aj pivnice a odkryli kľukatú spleť chodieb.


"Stratený jazdec", rezbárska práca zdobiaca hlboké chodby labyrintu, Obr. zdroj «

Tajuplné chodby

Len čo si všimneme vlhké, tlmene osvetlené kamenné múry a kosti mŕtvych, ktoré nás vrátia späť do minulosti, ľahko uveríme aj tým najhorším legendám o podzemnom labyrinte.

Pri vstupe do jaskyne sa našli dôkazy o existencii tureckého háremu a hovorí sa, že hlboko v tuneli sa našli ženské kostry z obdobia osmanskej okupácie. Boli to údajne tragické obete, ktoré Turci zhodili do šachty potom, čo museli nútene opustiť hrad.

Labyrint slúžil ako väzenie a mučiareň a spája sa s hrôzostrašnými historkami o neslávne známom valašskom kniežati Vladovi III., neskôr známom aj ako “Dracula”.

Vraví sa, že knieža Vlada zradil jeho spojenec, maďarský kráľ Matyáš. Miestne legendy hovoria, že okolo roku 1462 bol Vlad uväznený a ponechaný napospas osudu v temných útrobách pod hradom Budín. Ako dlho sa trápil nie je známe, ale predpokladá sa, že ho brutálne mučili, pretože keď ho pustili, zostal z neho už len tieň neslávne známeho muža, ktorého preslávili odporné praktiky mučenia, vrážd, krutosti, a jeho špeciality – nabodnutie nespočetného množstva obetí na koly.

Legendy hovoria aj o tom, že Vlad je pochovaný v studenej, kamennej podlahe jaskýň, a hrobka teraz smeruje pozornosť k tomuto miestu.


Brána do "Vnútorného kruhu", označená symbolom labyrintu, obklopená ponurými hlavami, Obr. zdroj «

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Liz Leafloorová

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/mysterious-labyrint...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Úvodný obrázok: Desivá krása Budínskeho labyrintu, Obr. zdroj «

Preklad: Magdaléna

exkluzívne.cez.okno

Referencie:

“The Labyrinth of Buda Castle Is Permanently Closed.” 2011. Budavari Labirintus[Online]: http://www.labirintus.com/splash_details_en.php
“An Underground World in Budapest.” 2012. 77 Eve Labirintus. [Online]:
http://labirintusbudapest.hu/exhibitions.php
Walker, J. 2014. “Dracula’s Chamber: The Dark Legend of Buda Castle Labyrinth”. AtlasObscura [Online]:
http://www.atlasobscura.com/articles/dracula-s-chamber-the-dark-legend-o...
Longley, Darren, N. 2010. “The Rough Guide to Hungary”. Published by Rough Guides; 7th Revised edition.
“Budapest, including the Banks of the Danube, the Buda Castle Quarter and Andrássy Avenue”. 2012. UNESCO [Online]:
http://whc.unesco.org/en/list/400
“Welcome to the Labyrinth”. 2015. Labirintus. [Online]:
http://labirintus.eu


Súvisiace:

Labyrinty
http://www.cez-okno.net/search/node/labyrint


september 02, 2020 23:57 popoludní

 

 

Top