Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zaujímavosti, ktoré ste o fúzoch netušili

Na začiatku dvadsiateho storočia bola mužská oholená tvár alebo maximálne fúzy najväčšími trendmi. Aby bol muž upravený, musel byť hladko oholený. To už dnes veľmi neplatí. Trendy sú brady. Pre mužov to znamená menej práce a podľa posledných zistení aj väčší záujem žien. História nosenia fúzov ale siaha ďaleko do minulosti.

Najväčšie historické bizarnosti

Už v Antike patrili fúzy k hlavným znakom mužnosti, múdrosti a plodnosti. Často sa tak zákonodarcovia uchyľovali k trestu oholenia fúzov. To pre mužov potom znamenalo veľkú potupu. Oproti tomu sa Ruský cár Peter Veľký snažil zarasteným tváram čo najviac zamedziť. Ako to robil? Uvalil na ne špeciálnu daň, za ktorej zaplatenie dostali muži medený žetón. Muž, ktorý mal fúzy a taký žetón pri sebe nemal, bol pri kontrole okamžite oholený. Fúzy slávili najväčší úspech počas viktoriánskej éry. Vtedy boli znakom noblesy a v tom čase muži používali špeciálne lyžice, ktoré chránili ich fúzy pred zašpinením. A jedna perlička z dnešnej doby – americká armáda má špeciálny predpis na to, aké fúzy môžu jej členovia nosiť. Základným pravidlom je, že fúzy nesmú rásť cez hornú peru, do strán nesmú presahovať kútiky úst a zároveň nesmú presiahnuť spodnú líniu nosa. Samozrejmosťou je čistota, zastrihnutie a upravenosť fúzov.

Fúzaté rekordy

Neviete si predstaviť fúzy dlhé 4 metre? Tak to sa podržte. Ram Singh Chauhan si tie svoje pestuje už od roku 1982 a je majiteľom najdlhších fúzov na svete s dĺžkou 4,29 metra. Na žiadny veľký styling to už asi nie je, ale rekordy sa tiež počítajú.

Od roku 1927 drží rekord s najdlhšou bradou Hans N. Langseth. Tento nórsky rekordman mal vraj bradu dlhú 5,33 metra. To už sa aj veľmi ťažko predstavuje.

Nič neobvyklé už nie je ani majstrovstvá sveta. Koná sa raz za dva roky a muži s fúzmi a bradami spolu súperia v niekoľkých kategóriách. Všetko hodnotí porota zostavená z majiteľov svetovo najlepších fúzov.

Zo života s bradou

Na tvár si väčšina z nás siaha pomerne často. Muži s fúzmi alebo bradou sa svojho porastu dotknú v priemere 760-krát denne. Keď to prepočítame a odpočítame 8 hodín spánku, potom si muži siahajú na fúzy skoro 48-krát za hodinu. A viete, koľko sa vo fúzoch drží baktérií? Množstvo sa údajne blíži tomu zo záchodovej misy. Takže páni, nezabúdajte na pravidelné ›› umývanie vášho porastu. A čo vôbec na módu zarastených tvárí hovoria ženy? Údajne si mužov s bradou vyberajú, pretože vyzerajú starší, skúsenejší a dominantnejší. A perlička na záver: všimli ste si niekedy, že pri pokerových kartách je srdcový kráľ jediný, ktorý nemá fúzy?

Autor: www.holime.eu

Rubriky: 
november 30, 2021 19:52 popoludní

 

 

Top