Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zázračné cviky pre zdravie, silu a šťastie

Starobylé jogínske cviky vedia ľudí nielen uzdravovať, ale tiež im zabezpečiť dlhý život a urobiť ich šťastnými. Bolo to mnohokrát overené. Existuje o tom rad vedeckých pojednaní, jedná sa o tzv. jógoterapiu.

1. Utthita širša ekapada čakrásana

Ľahnite si na chrbát, ruky položte pod zadok alebo pozdĺž tela. Zdvihnite hlavu a striedavo ohýnajte nohy, akoby ste šli na bicykli. Pri pohybe sa kolená striedavo ocitajú pri prsiach. Každé chodidlo súčasne opisuje kruhy. Hlavu majte zdvihnutú (slabí jedinci ju dvíhať nemusia). Pokiaľ cítite únavu, odpočiňte si a následne cvičenie raz alebo dvakrát zopakujte. Tento cvik odstraňuje poruchy zadku, brucha, chrbátu, pásu, nôh, kolien, chodidiel. Prečisťuje spermu a krv a dokonca lieči ochrnutie. Ak máte ochrnutú ruku, robte toto cvičenie rovnako ako nohami. Pravidelným cvičením váš organizmus dosiahne zdravie a bude silný.

2. Utthita dvi padásana (natiahnuté chodidlá)

Ľahnite si na chrbát, natiahnuté ruky pritlačte k podlahe. Pomaly, v 45stupňovom uhle dvíhajte natiahnuté nohy bez toho, aby ste ich ohýbali v kolenách. Potom ich nechajte klesnúť, avšak nesmiete sa dotknúť podlahy. Opakujte 4-5krát. Cvik je veľmi efektívny, keď sa robí so zdvihnutou hlavou.

3. Utthita eka padásana (natiahnuté chodidlo)

Ľahnite si na chrbát a pod 45stupňovým uhlom zdvihnite nohy. Potom ich striedavo pomaly dvíhajte a nechávajte klesnúť bez toho, aby ste sa dotkli podlahy. Uvedený cvik výborne spevňuje brušné svaly a črevá, prečisťuje spermu. Ak ho budete robiť s mierne nadvihnutou hlavou, dosiahnete vynikajúcich výsledkov. Slabším jedincom to však neradíme.

4. Utthita hasta merudandásana (loďka)

Ľahnite si na chrbát, dvíhajte sa a ruky natiahnuté nad hlavou pomaly prenášajte k chodidlám. Nesmiete však dvíhať nohy, ani ohýbať kolená. V brušných svaloch musíte cítiť napätie. V tejto polohe zotrvajte 10-15 sekúnd. Následne ruky natiahnite dopredu a hlavou sa dotknite kolien. Potom sa pomaly vracajte do východzej polohy. Niekoľkokrát opakujte. Cvičenie odstraňuje poruchy brucha, chrbtu, chrbtice, hrudníka, pásu, krku atď.

5. Utthita hasta eka padásana

Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite ich hore a natiahnite dopredu. Trup odtrhnite od podlahy a zaujmite polohu zobrazenú na obr. 5. Akonáhle ucítite napätie brušných svalov, pomaly striedavo dvíhajte nohy tak, aby medzi podlahou a zdvihnutou nohou vznikol 45stupňový uhol. Opakujte 3-4krát a potom v rýchlom tempe 5krát. Toto cvičenie spevňuje črevá a pomáha pri rovnakých obtiažiach ako predchádzajúce cviky.

6. Pada paršva čalanásana

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite do strán dlaňami k podlahe. Následne pomaly v 45stupňovom uhle dvíhajte spojené nohy. V tejto pozícii chvíľu zotrvajte. Potom nohy pomaly nakloňte doľava a doprava, až po podlahu. Dlane celý čas zotrvávajú na zemi. Potom nohy vráťte do vertikálnej polohy a pomaly ich spusťte na podlahu. Po krátkom odpočinku cvičenie 1-2krát zopakujte. Ide o vynikajúci prostriedok na spevnenie čriev a pásu, takisto odstraňujúci obtiaže s rebrami, srdcom a pľúcami.

7. Bhudžangásana

Ľahnite si na zem a dlane v úrovni pŕs položte na podlahu. Oprite sa o ruky, zdvihnite hornú polovicu tela. Ohnite sa v páse a hlavu zakloňte. Vráťte sa do východzej pozície. Opakujte 4-5 krát. Cvičenie odstraňuje stučnenie a ochorenie orgánov rozložených v dutine brušnej a súčasne spevňuje brušné svaly, svaly hrudníka, krku a rúk.

8. Dhanurásana

Ľahnite si na chrbát, nohy ohnite v kolenách, chyťte sa za členky a ťahajte ich hore, aby sa ruky vystreli, chrbát prehol a brucho naplo. Spočiatku majte kolená od seba. Keď získate prax, spojte ich. Behom cvičenia sa 4-6krát kolísajte. Brucho sa časom zatiahne. Cvičenie odstraňuje všetky poruchy tráviaceho traktu a tiež všetky nedostatky v rozvoji chrbtice. Táto pozícia je veľmi dôležitá. Mal by ju robiť každý muž i každá žena.

9. Ardha šalabhásana

Ľahnite si na brucho, ruky natiahnite pozdĺž tela, pričom ich chrbát položte na podlahu. Zdvihnite hlavu a pohľad zamerajte dopredu. Jednu nohu zdvihnite bez toho, aby ste ju ohýbali v kolene. To isté zopakujte s druhou. Pri cvičení natiahnite chodidlá. Cvik odstraňuje bolesti v chrbte, lieči choroby pečene a sleziny. Niektoré ženy trpia prudkými bolesťami v spodnej časti brucha. Vďaka tomuto cviku sa ich je možné zbaviť.

10. Mukta hasta kati čakrasána

Postavte sa rovno, nohy od seba. Trup nakloňte a spojené ruky spustite čo možno najnižšie. Potom rukami i telom pomaly po vertikále otáčajte zľava nahor doprava. Cvik zopakujte na druhú stranu. Na každú stranu urobte 3-4 otáčavé pohyby. Uvedené cvičenie robte pomaly. Spočiatku môže vyvolať točenie hlavy a dokonca pád. Veľmi dobre spevňuje svaly brucha, hrudníka a rúk. Súčasne lieči CHRONICKÉ ZÁPCHY. Preto by ho mal robiť každý.

11. Pruštha valita hanumásana

Postavte sa rovno, nohy spojte. Ľavú nohu dajte pokiaľ možno najviac dopredu, v kolene ju ohnite. Pravá noha zostáva napriamená. Ruky spojené v dlaniach zdvihnite nad hlavu a tlačte ich dozadu. Potom ich spustite dolu, dotknite sa podlahy a trup otočte doľava. Cvičenia opakujte na opačnú stranu. Robte ich na obe strany. Tento cvik vyvoláva silné napätie svalov tela, dobre spevňuje pás a lieči ochorenia orgánov, nachádzajúcich sa v dutine brušnej a v hrudníku.

12. Dandhimanthanásana

Stojte priamo, nohy spojte a ruky zovreté v päste natiahnite dopredu. S vynaložením sily ich striedavo vystreľujte vpred, napodobujte boxera. Trup sa pritom otáča na obe strany. Cvik odstraňuje zápchu, spevňuje svaly hrudníka a brušného lisu.

13. Vakša sprušta džanu vrikšásana

Stojte priamo, nohy spojte a hrudník prehnite. Potom striedavo rýchlo, čo najvyššie, dvíhajte nohy ohnuté v kolenách. Jedná sa o dôležité cvičenie. Znižuje brušný objem, spevňuje svaly brušného lisu, prečisťuje spermu, odstraňuje samovoľný výron semena.

14. Eka sthana palajanásana

Nakloňte sa dopredu a striedavo dvíhajte kolená, pričom sa dotýkajte zadku. Ako pri behu na mieste. Pri cvičení nebuďte hluční a zostávajte na jednom mieste. Najskôr „utekajte“ pomaly a potom rýchlo. Po dvoch až piatich minútach takého behu skúsený bežec cíti únavu.

Rýchla chôdza a beh sú prirodzenými cvikmi a preto ich považujeme za jedny z najlepších. Vďaka nim sa človek stáva aktívnejším, jeho pľúca srdce sa spevňujú. Kto má choré srdce, musí tento cvik robiť pomaly.

Cvičenie čistí krv, odstraňuje zápchy, spevňuje svaly na nohách, zvyšuje chuť a u mužov úplne odstraňuje samovoľný výron semena v spánku. Všetky ľudské neduhy sa vytrácajú, ak budete toto cvičenie robiť pravidelne. Už len ono z človeka robí úplne zdravého jedinca a predlžuje mu život. Obéznym ľuďom odporúčame využiť plody tohto zázračného cviku.

Uvedené obrázky vám pomôžu ponúkaný súbor cvikov lepšie zvládnuť. Kto nemá čas, je slabý, alebo chorý, mal by robiť aspoň cviky č. 1, 3, 7, 8 a 14. Pokiaľ sa snáď ktosi dožaduje ďalších ústupkov, nech sa obmedzí na cviky č. 1, 3 a 14.


Cviky sú z knihy Svámí Šivanandu „Ásany jógy“
G. P. Malachov: Totální detoxikace, Eko-konzult Bratislava, 2002
Z češtiny preložil: Sokol
exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Očista dočista
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/ocista-docista


marec 01, 2009 01:16 dopoludnia
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa mh
    mhapríl 07, 2013 11:44 dopoludnia

    Komentár: 

    keby bolo k cvikom napísané, na aký problém pomáhajú, nie len popísané samotné cviky

 

 

Top