Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ženy v sieti

Internetová sieť už roky spája aj osamelé srdcia. Americká firma Phoenix Media rozšírila v roku 1996 svoje zoznamovacie služby na Veľkú Britániu a behom roka dosiahla zisk 35 miliónov libier. Amerika je rajom internetových zoznámení. Veď ich využíva až 15,5 milióna užívateľov. Pritom 78% z nich je vo veku 25 až 54 rokov, ale jednoznačne vedie veková kategória tých pracovne najvyťaženejších v rozmedzí 35 – 44 rokov. Už majú za sebou prvé rozvody, alebo sa pre kariéru k partnerstvu ešte nestihli dostať. A ako je to u nás?


Láska cez Internet

Aj u nás už máme širokú škálu internetových zoznamiek - Azet, booom, funy, hladamta, najdima, partneri, pokec, spolu, topchat, zoznamka a zoznamenie, všetky s príponou .sk.

Ich služby využívajú desaťtisíce ľudí, veď len na www.spolu.sk až 32 871 mužov hľadá ženu a 14 703 žien hľadá muža. V každú dennú i nočnú hodinu sa tu stretáva do tristo zaregistrovaných hľadačov lásky.

Mňa zaujímali motivácie i skúsenosti ženských účastníčok takýchto zoznamiek. Preto som s vedomím redakcie Rebecca preskúmal tento tajomný svet, aby som vám mohol priniesť pohľad zvnútra tohto pozoruhodného spoločenstva osamelých sŕdc.

Ako prvého som stvoril 27-ročného „nicka“ z Blavy s inzerátom „Hľadám priateľku na sex a potom možno viac“. Chcel som tým preveriť fámu, podľa ktorej sú tieto zoznamky rajom nezáväzného sexu. Výsledok bol chudobný, záujemkyne o kontakt sa síce vekovo prispôsobili (priemer 33,4 rokov), ale jasne to napísala jedna z tej veľkej väčšiny, čo neprejavili záujem - „si primladý“. A s tým sexom hneď v texte inzerátu to bol jasný odstrašovač.

Druhým „virutálnym mužom“ už bol 40-ročný Bratislavčan s inzerátom: „Hľadám tú pravú“. Ten mal jednoznačný úspech. A pritom reagoval len na tie, čo sa sami prišli „pozrieť“ na jeho inzerát. Forma inzerátu totiž obsahuje prehľad tých, čo sa k vám hodia, a aj tých, čo prejavili záujem aj s ich podrobnou charakteristikou (základné údaje, záľuby, rodinné vzťahy, dokonca aj intímne podrobnosti).

Do tretice som to skúsil s návnadou, ktorá mala určite zabrať. Veď zmysel celého zoznamovania má byť vo vážnom vzťahu. Ale tridsiatnik z hlavného mesta s inzerátom „Chcem sa ženiť. Kto mi poradí?“ bol úplný prepadák.

Záver je jasný a potvrdzuje aj štatistiky z iných krajín. Najaktívnejšie tu sú staršie ženy „s históriou“ a opatrnou snahou o nové zblíženie s mužom. A vďaka ich vlastným výpovediam sa o nich môžeme dozvedieť to, čo ešte nikto nikdy nepublikoval. Ženy v sieti prezradili:

Miery osamelých žien

Ich vek sa pohybuje od 28 do 50 rokov. Väčšinou sú to stredoškoláčky (59%) a administratívne pracovníčky (až 85%).V drvivej väčšine bývajú v Bratislave a okolí. Jednotlivo sa hlásia aj z Nitry, Trnavy, Nových Zámkov, Žiliny, Trebišova alebo Liptovského Mikuláša.

V znameniach prevažujú najmä Váhy a Rak, po nich Panny a Kozorožce. Takmer žiadne Strelkyne alebo Blíženkyne.

Najviac je rozvedených (40%), potom slobodných (23%) ale sú medzi nimi aj neúspešne vydaté (14%). Veľa ich však o svojich vzťahoch mlčí (23%).

Rovnako opatrné sú pri téme detí. Asi tretina ich nezakrýva, tretina je bezdetných a tretina necháva túto otázku bez odpovede.

Vzácne rovnaký je pomer tých, čo píšu, že sa chcú zoznámiť „vážne“ k takým, čo volia „vážne aj flirt“, skúšajú len „flirt“ ako aj všetky tri možnosti „vážne, flirt a sex“. Ale ani jedna neoznačila „sex“ ako cieľ zoznámenia. Až pätina nevyplňuje cielene žiadnu svoju charakteristiku a nechávajú si tak zadné vrátka. Len tretina sa odhodlá k intímnym údajom, aj to opatrne.

Z tých, čo sú ochotné o sebe niečo prezradiť vieme, že väčšina (60%) nefajčí, ale dá si občas alkohol (až 82%). Malá skupina (12%) sú dokonca tuhé fajčiarky, ale nepijú.

Na zoznamke sú so svojím inzerátom (ktorý ale obmeniaňajú) niektoré len pár týždňov až po rekordných 7 – 10 rokov. V priemere je to 250 dní.

Typická žena v sieti má teda priemerne 39,75 rokov, je rozvedená s deťmi a zamestnaná ako administratívna pracovníčka. Je skôr moletnejšia, výška 166,6 cm, prsia 2-3 (ale nájdu sa aj 4 a viac). Nefajčí, ale rada si občas vypije. V intímnych sférach môžeme očakávať takmer vždy vyholené podpazušie a upravené ochlpenie pod nohavičkami. Bez výhrady zbožňuje orálny sex - veď „bez krásneho orálu je to ako slávnostná večera bez aperitívu“. Análny sex neznáša, prinajlepšom strpí. Jej erotogénne zóny okrem tých prvotných sú ústa, šija, uši („...až mi chĺpky stoja“), chodidlá, jazyk, pupok, podkolenné jamky a podpazušie. Skrátka „všetko”, takže tieto informácie sú „ako dávať rovno návod na použitie”.

Najradšej sa miluje v posteli, alebo v sprche. Vlastne „kdekoľvek, ale bez svedkov“. Jednoznačne vyžaduje častú zmenu polohy, pretože „neznáša stereotyp“. K skupinovému sexu sa vyjadruje nejednoznačne (hlavne ho nepozná) a ani s viacerými partnermi to nie je jasné (určite by nemali byť naraz).

Medzi jej najobľúbenejšie aktivity patrí cestovanie, čítanie, história, počúvanie hudby, navštevovanie kina a divadla, sledovanie TV a videa. Ale aj fotografovanie, výtvarné umenie, astrológia, pletenie, záhradkárstvo a chovateľstvo. A dokonca flirtovanie, četovanie a surfovanie na internete.

Číta beletriu, cestopisy, erotickú literatúru, detektívky, ale aj sci-fi, ezoteriku a všetko pekné.

Vlastnými slovami: „...som závislá na knihách, takže ak sa niečo dá prečítať tak si o prečítam....”

Zo športov ju zaujíma aerobik a fitnes, cyklistika, lyžovanie, pešia turistika, plávanie a korčule, ale aj stolný tenis, futbal, hokej, motoristické športy, volejbal a dokonca jachting.

V tanci preferuje jednoznačne moderné tance, potom klasické, ešte aj ľudové, pomenej latinskoamerické a nájdu sa aj vyznávačky brušných tancov.

Väčšinu z nich charakterizuje až nutkavá túžba komunikovať, nájsť na druhej strane internetovej siete spriaznenú dušu. Sami o tom píšu otvorene.

Koho hľadajú?

Podľa vlastných slov: spriaznenú dušu; práve teba; priateľa; veselého priateľa; osud (lebo „aj tak človeka nakoniec stretne to, čo ho v živote stretnúť má“), zázrak (ale vzápätí sklamane napíše: „o čom to tu je ???“); nejakého super sympaťáka; Leva alebo Strelca (ako Baranka); inteligentného príťažlivého muža, pri ktorom by občas mohla byť iba ŽENOU; muža, ktorý ešte nezabudol, čo je láska a vie že byť spolu môže byť krásne; svojho princa; človeka, s ktorým si budem rozumieť po každej stránke a s ktorým sa budem môcť ukázať aj na verejnosti („manžela nehľadám, no ani tajného milenca“).

S tým súvisí hlavná otázka na muža: „Čo tu hľadáš, čo by si chcel nájsť?“

Samé sa charakterizujú ako: sklamaná; štíhla a sympatická so zmyslom pre humor; veselá; som aká som; ako počasie; ako ranná rosa, čo do sna sa Ti vkráda bosá; som kreatívna osôbka so zmyslom pre romantiku a všetko tajomné; som tri roky rozvedená a aj touto cestou sa pokúšam nájsť spriaznenú dušu.

Sú medzi nimi aj vydaté:

„Áno som vydatá, teda ešte zatiaľ. Žijeme spolu v spoločnej domácnosti, varím, periem aj pre neho, ale to je všetko.“

„Už rok som dúfala, že sa to doma spraví...potom som nechcela žiadneho chlapa ani vidieť ...ale samej je mi smutno a tak som prišla sem.“

Na druhej strane siete sú:

„Od príjemných chlapíkov až po chlipníkov, ktorí ťa hneď na prvý raz oslovia: Ahoj, chceš sa so mnou vyspať?“

„Muži majú väčšinou záujem len o nezáväzné stretnutia. Sú ženatí, majú priateľky, chcú len milenku.“

„Dokonca som si myslela, že si píšem s mužom a ono sa to vykľula nejaká baba z Malaciek. Vraj chcela vedieť aké je to byť mužom.“

„Moje pocity z tejto stránky sú zmiešané .... je tu veľa podvodníkov, ale to je možno len moja skúsenosť. Treba skúšať .... snáď to vyjde.“

„...je tu veľa klamárov...“

Unikátne svedectvo...

...máme aj od tých, ktorých muži v internetovej sieti získali, po čom túžili.

„Našiel si inú, túžil po zmene. Asi tak, ako mnohí z tých na tejto zoznamke. Túžil len po nevinnej bokovke a prerástlo to do inej úrovne. Chcel sa vrátiť, ale robila mu nepríjemné výstupy, vyhrážala sa. Otehotnela mu... pritom mala 38 rokov, tak je jasné, že to bolo z jej strany naschvál.“

„Môj muž začal chatovať a tak sa zoznámil so ženou, s ktorou sa začal stretávať až sa stali milencami. Priznal sa, ja som to akceptovala a žila so synmi s vedomím, že môj muž má vážnu známosť, ktorá mu zakazuje akýkoľvek kontakt so mnou, len horšie bolo, že išli bokom aj synovia. Situácia sa vyostrila, keď sa o vzťahu dozvedel manžel dotyčnej. Môj muž a dotyčná pani sa rozišli, manžel sa rozhodol zostať s nami, ale nie je to ono. Viem, že sú znova v kontakte, ale je mi to už jedno.“

Gustáv Murín

- pokračovanie -

(celý text publikovaný v časopise Rebecca č.6-7/2007)


Štítky: 
júl 09, 2008 23:55 popoludní

 

 

Top