Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zep Tepi a mystérium Džedu I. – Chrbtica Osirisa

Džed je vo svojej podstate jednou z najväčších záhad v histórii starovekého Egypta. Bol vybudovaný v srdci takzvanej Cheopsovej pyramídy, hneď vedľa Kráľovskej komnaty, perfektne integrovaný do symetrie tejto pamiatky. V skutočnosti ani dnes vedci nevedia presne určiť jeho účel. Máme k dispozícii množstvo teórií, ktoré vyzerajú celkom spoľahlivo. Avšak, ako to často býva, oficiálna teória je najmenej presvedčivá.


Veľká pyramída v Gíze, alebo tzv. Cheopsova (Chufuova) pyramída. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

Mysteriózny Džed

Egyptológovia veria, že Džed bol postavený vo Veľkej pyramíde z inžinierskych dôvodov kvôli jeho architektonickej osobitosti. V skutočnosti by jeho komnaty mali disponovať špeciálnou funkciou: znížiť bremeno vrchu monumentu v záujme predchádzania akýchkoľvek štrukturálnych vplyvov na Kráľovskú komnatu.


Schéma vnútornej štruktúry Veľkej pyramídy. Džed je zvýraznený spolu s Kráľovskou komnatou. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

Alternatívni výskumníci v priebehu rokov túto teóriu egyptológov rozanalyzovali kúsok po kúsku prostredníctvom mimoriadne vyčerpávajúceho zdôvodňovania, zameraného na vedecké a symbolické otázky, ktoré sa objavili v priebehu archeologického prieskumu.


Hieroglyfické symboly zľava: Anch – symbolizujúci život, Džed – symbolizujúci silu a stabilitu a žezlo Was – symbolizujúce moc. Reliéfy z Deir el-Bahrí, Egypt. Zdroj ›› CC BY-2.0

Ak Džed nemá len funkciu v rámci štruktúry pyramídy, ako vravia vedci, aký je jeho primárny účel? Prečo pôvodní stavitelia tak ťažko pracovali, aby usporiadali ťažké žulové kamene do najväčšieho monumentu v Gíze?

Veľkolepý účel

Pre pochopenie symboliky a funkcií Veľkej pyramídy sa musíme zamerať na dva predpoklady, poskytnuté vedcami a alternatívnymi výskumníkmi. Vedci uvádzajú, že Džed mal teologický a rituálny účel, zatiaľčo alternatívne teórie uvádzajú Džed ako technické a vedecké zariadenie vo vzťahu k vyššej vede a technológii.

Metódy, ktoré boli aplikované pri pôvode teórií, sú veľmi zložité kvôli ich nezávislosti a chronologickým rozdielom, aj keď sú komplexné a efektívne ohľadom vysvetlenia všetkého hermetizmu alebo tradície v spojitosti s touto pamiatkou.

Napríklad teória, ktorá uvádza, že „Džed bol koncipovaný ako vedecko-technické zariadenie“, má pôvod v interpretácii alternatívnych výskumníkov ohľadom účelu staviteľov, zatiaľčo “teologicko-rituálová hypotéza” môže byť považovaná dôsledok toho, pretože – podľa vedcov – nie je možné dávať do súvislosti vedeckú technológiu s vekom pyramídy.

Preto, ak zoberieme do úvahy výpovednú hodnotu oboch teoretických línií, musím povedať, že alternatívna teória znie omnoho presvedčivejšie.

Veľká galéria Veľkej pyramídy vedie do Kráľovskej komnaty. Zdroj ›› CC BY-SA 3.0

Teória vedcov je prísne viazaná na snahu historickej rekonštrukcie, založenej na hypotéze — ktorá nikdy nebola vedecky potvrdená — ohľadom evolúcie človeka. Navyše vedci permanentne odmietali všetky pokusy v súvislosti s možnou existenciou vzdialenej, vysoko rozvinutej civilizácie, ako z vedeckého, tak i z technologického hľadiska. Radšej podceňovali, viac či menej vedome, celkové vedecké dôkazné materiály zabudované priamo v monumentoch v Gíze, a taktiež možnosť, že by dejiny ľudstva mohli napredovať inou cestou, ktorá by bola úplne odlišná od tej, ktorú poznáme.


Toto je ukážka článku z Ancient Origins PREMIUM.


-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.Úvodný obrázok: Výjav zo západnej steny Osirisovej siene v Abydose. Zdroj ›› Jon Bodsworth

Armando Mei

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history/zep-tepi-and-djed-mystery-backbon...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: M.B.

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Osiris (Usire)
http://www.cez-okno.net/usire

Džed
http://www.cez-okno.net/stitok/dzed

Zep Tepi - Nová doba
http://www.cez-okno.net/stitok/zep-tepi-nova-doba


Sekcie: 
august 24, 2016 23:05 popoludní

 

 

Top