Obrázok používateľa CEZ OKNO
Zomrel ex-šéf Pentagonu Robert McNamara

Washington – Bývalý minister obrany a "architekt Vietnamskej vojny", Robert McNamara, zomrel vo veku 93 rokov. McNamara, ktorý potom prešiel na čelo Svetovej banky a Vietnamskú vojnu spätne ostro kritizoval, zomrel podľa údajov jeho rodiny v pondelok vo svojom dome vo Washingtone. Príčina smrti nebola uvedená. McNamara, ktorého do Pentagonu priviedol prezident John F. Kennedy, bol počas Vietnamskej vojny od 1961 do 1968 ministrom obrany a bol určujúci pre systematické navyšovanie jednotiek a rozširovanie bombardovania Vietnamu a hraničiacich území. Komentátori občas hovorili o "McNamarovej vojne".Považovali ho za vysloveného „hardlinera“, ktorý dlhý čas považoval vojnu proti komunistom v Juhovýchodnej Ázii za vyhrateľnú. V r. 1967 zmenil však prekvapivo svoju stratégiu a rozhodol sa pre ukončenie bombardovania. Vtedajší prezident Lyndon B. Johnson to však odmietol. Krátko potom odišiel McNamara z úradu.

Invázia v Zátoke svíň

Aj za nepodarenú inváziu americkej armády na Kube, v Zátoke svíň bol McNamara spoluzodpovedný. Ako úspech sa naproti tomu považuje tvrdá pozícia USA v Kubánskej raketovej kríze 1962, keď Sovietsky zväz a USA stáli na pokraji atómovej vojny. Jeho ďalšou zásluhou bola preformulácia atómovej stratégie USA od "masívnej odplaty" na "flexibilnú odpoveď".

Už pred svojou dobou, ako minister obrany urobil McNamara, syn vedúceho predaja veľkoobchodu s obuvou v San Franciscu, strmú a neobyčajnú kariéru v súkromnom hospodárstve: bol prvým prezidentom výrobcu áut Ford, ktorý nepochádzal s firemnej rodiny. Nezvyčajná bola predovšetkým jeho zmena po opustení Pentagonu: ako prezident Svetovej banky sa demonštratívne zasadzoval, až do 1981, za prekonanie hladu a chudoby v 3. svete.

Po svojom vystúpení z politiky vykonal McNamara pre politika veľmi neobvyklú verejnú sebakritiku. 1995 priznal v jednej knihe, že Vietnamská vojna bola "strašlivým omylom". Stal sa protivníkom vojen a atómových zbraní. Pred niekoľkými rokmi kritizoval aj Irackú vojnu prezidenta George W. Busha, ako morálnu a politickú chybu. (APA)

Na margo Vietnamskej vojny:

- dôvodom pre Vietnamskú občiansku vojnu medzi Severným a Južným Vietnamom bolo odmietanie juhovietnamského režimu vykonať ľudové hlasovanie o znovuzjednotení krajiny podľa Ženevskej konferencie o Indočíne v 1954.

- od 1960 bolo 2.000 vojenských poradcov USA v Južnom Vietname.

- v auguste 1964 tvrdili USA, že torpédoborec "Maddox" bol v Tonkinskom zálive napadnutý

- až do 1968 sa nachádzalo vo Vietname cca. 550.000 amerických vojakov.

- celkovo padlo cca. 1.200.000 vojakov, z toho cca 60.000 Američanov. Najmenej 800.000 mŕtvych civilistov.

- bolo zhodených 7,1 milióna bômb – t.j. 3 krát viacej, ako v 2. svetovej vojne.


Ex-Pentagonchef Robert McNamara gestorben
http://derstandard.at/druck/1246541498075/Ex-Pentagonchef-Robert-McNamar...

Zdroj: protiprudu.info


Rubriky: 
júl 11, 2009 17:40 popoludní

 

 

Top