FAKTY X: Stepné geoglyfy v Kazachstane – archeologický chrobák v hlave

Archeológ Persis B. Clarkson z univerzity vo Winnipegu povedal: „Predstava, že naši dávni predkovia boli schopní zorganizovať tak veľký počet ľudí potrebných pre výstavbu obrovských objektov – ako bolo vytvorenie geoglyfov v Kazachstane, núti archeológov hlboko prehodnotiť povahu a načasovanie sofistikovanej rozsiahlej ľudskej organizácie ako jedinej, ktorá predchádzala usadlej a civilizovanej spoločnosti.”

Gigantické geoglyfy na Blízkém východě

Byly zveřejněny výsledky průzkumu dávných obrovských staveb na Blízkém východě. Kamenné sochy, které tvoří kruhy jsou datovány přibližně do roku 6500 př.n.l. To znamená, že jsou starší než známé peruánské geoglyfy, obrazce na planině Nazca. Jako první si geoglyfů povšimli letci v době 1. světové války. Důstojník britského královského letectva, Percy Maitland, o nich opublikoval svoje hlášení v roce 1927 v časopise Antiquity, kde uvedl, že beduíni o nich hovoří jako o výtvorech dávných lidí, a tento název používají i dnešní badatelé.

Japonskí vedci objavili v Peru desiatky unikátnych geoglyfov (+VIDEO)

Japonskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho mesta Nazca súbor 24 geoglyfov - obrazcov vytvorených na zemskom povrchu. Bádatelia sa domnievajú, že sú staršie než ich slávne náprotivky v podobe kolibríka a opice, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svojej webovej stránke o tom v stredu informoval denník Japan Times.

Stránky

Top