LANOOVE PRAVDY 2: Grécky zázrak. Naozaj?

S istou formou darwinizmu sa môžeme stretnúť i v egyptológii. Je to hlboko zakorenená viera v model “čím novšie, tým lepšie”. Má to svoju logiku. Najprv sme boli opicami, potom lovcami-zberačmi a nakoniec sme si budovali okázalé hrobky zvané pyramídy. Teda ešte predtým, než vznikla filozofia aspoň trošku k svetu (to akože grécka). Tento názorový horor je zavedenou vedeckou klasikou a ktokoľvek tvrdí niečo iné, je šarlatán.

LANOOVE PRAVDY (obsah)

“Necítim sa kompetentný riešiť tak širokú oblasť, akou archeológia nesporne je, hoci niektoré najvypuklejšie prípady sa v mojich nasledujúcich článkoch objavia. Nebudem však šetriť ani zástancov opačného extrému – takmer bezhraničného prijímania tých najbláznivejších teórií na svete. No zameriam sa najmä na svetovú egyptológiu, ktorej sa venujem systematicky, dlhodobo a vášnivo!”

Athénská Akropole a její tajemství

Parthenon je bezesporu nejdokonalejší stavbou všech věků, jak ostatně souhlasí architekti na celém světě. Proč a v čem se ale tolik odlišuje od ostatních staveb? Spousta stavebních detailů, použitých při stavbě, je dodnes velkým tajemstvím, ovšem ve starověku byly známé širší veřejnosti. Bylo by dnes možné postavit nový Parthenon identický s tím starověkým? Jak je možné, že lidé ve starověku oplývali všemi těmito vědomostmi a znalostmi? Jakým způsobem je využívali? Existuje řada záhad, ale jen minimum z nich dokážeme vysvětlit. Současní vědci připouští, že i při použití dnešních znalostí a nejmodernější technologie, je prakticky nemožné znovu postavit identickou stavbu se stejnými detaily.

Stránky

Top