Zločiny 2. armády

Maďarská historická tradícia je plná fatálnych porážok. Veľkou národnou tragédiou bola bitka pri Moháči 29. augusta 1526, po ktorej sa územie dnešného Maďarska stalo na takmer 200 rokov tureckým pašalíkom. Nešťastím bol Világoš 13. augusta 1849, ale najväčšou katastrofou, ktorá postihla maďarskú ukrivdenú dušu, bola porážka Uhorska po 1. svetovej vojne a Trianonská dohoda, keď Maďari prišli o dve tretiny „svojho" územia...

Darebáctva spoza Dunaja

Orbánova pravá ruka Zsolt Németh povedal svojho času pre noviny Népszabadság: „Niet inej cesty, len obnova akčnej jednoty a vrátenie veci na medzinárodnú pôdu... To nám môže pomôcť, že v rámci EÚ, alebo aj v Rade Európy, by sa mohlo pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Bratislavu."

Líščí hlas orbánovskej politiky

Počas nedávneho stretnutia premiérov Slovenska a Maďarska v Mlynkoch navodzoval Viktor Orbán vo vzájomných vzťahoch atmosféru prímeria. Na ako dlho? Líškavé slová vodcu maďarstva adresované Robertovi Ficovi boli iba uspávankou. Po nej čoskoro príde hlasné vytrubovanie po celej Európe o krivdách páchaných na maďarskom národnom spoločenstve vo Felvidéku.

Bronzový úsmev Karola Duchoňa

Galanta je v sobotu popoludní takmer ľudoprázdne mesto, na Hlavnej ulici nevidieť človiečika. Máme ešte dve hodiny času, a tak vchádzame s fotografkou Jankou na kávu do cukrárne v akomsi podchode. Obsluhuje nás mladé dievča, podľa prízvuku maďarskej národnosti. Je sympatická, preto sa stáva prvým objektom mojej zvedavosti: „Viete, čo sa dnes v Galante chystá?"

Stránky

Top