Čo máme ešte spoločné

Stretol som sa viac krát s názorom o nápadnej podobnosti medzi Slovákmi a Španielmi. Začína to už krásnymi ženami, v čom sú Bratislava a Sevilla skutočne rovnocennými súpermi. Obe krajiny majú vynikajúce vína, ale kým Španieli paradoxne preferujú pivo (spomeňme si na ich horúčavy), u nás vedie „tvrdé“ ( spomeňme si na naše zimy). V Galíciou dokonca pália pravú slivovicu pod menom „Orujo“ a sú nesmierne hrdí na tento „svoj“ vynález. Aj Španieli sa napríklad obdobne ako my čudujú zvolaním "fíha-te" a tiež majú občas zo všetkého „galimatias“.

Dedinské býčie zápasy

„Veľké“ býčie zápasy začínajú v apríli. „Veľké“ preto, že sa konajú počas férie, sú najnavštevovanejšie, najuznávanejšie, uvidíte tu najlepších matadorov a najväčších býkov a samozrejme to všetko za najdrahšie lístky aké si viete predstaviť (odhadom od päťsto korún až po tisíce). Tieto býčie zápasy sa konajú väčšinou vo veľkých mestách, v honosných stálych arénach s kapacitou od 10 do 20 tisíc divákov. Ale aby Španieli neprišli o svoj obľúbený šport v čase, keď sa žiadna féria nekoná, poriadajú aj „malé“, tzv. benefičné býčie zápasy a to už od začiatku februára. Býci sú tu menší, matadori menej uznávaní a ceny za lístky aj tak poriadne mastné (pod päťsto korún tu býka neuvidíte, iba ak by ste sa k nim pokúsili preniknúť do „corralu“, čo naozaj nedoporučujem).

Semana santa

V Španielsku existuje jeden sviatok, ktorý svätia všetci naraz, po celý týždeň a hovoria o ňom po celý rok. Je to tzv. Semana santa, alebo tiež „Svätý týždeň“. Koná sa v prvý aprílový týždeň, na ktorý sa sústreďujú a pripravujú všetci, veľkí i malí, celé dni a týždne dopredu. Už od polovice februára nacvičujú kapely pod mostami a v parkoch do noci pochodové skladby. Svätý týždeň je totiž týždňom veľkých procesií, kedy sa zo všetkých kostolov mesta vynášajú sochy jednotlivých patrónov a svätých na veľkých zdobených nosidlách a zvlášť vybraní muži ich nesú celým mestom do katedrály, kam vstupujú len na túto príležitosť otvorenou hlavnou bránou. Všetko je to silne poznamenané náboženským symbolizmom, až mysticizmom.

Pouličná veselica

Prvou príležitosťou roka na veselicu je v Španielsku karnevalový týždeň, ktorý približne zodpovedá našim fašiangom. Celý týždeň vrcholí cez víkend veľkými sprievodmi alegorických vozov a skupín rôzne pestro zdobených masiek. Najpovestnejší je karneval v Cádize, kde je počas víkendu taká tlačenica, že krčmári púšťajú hostí len po jednom, aby zvládli situáciu pred i za pultom. Mestom prechádzajú skupiny masiek a spievajú vlastné, spontánne skomponované piesne s veľkým elánom a nemalým vtipom. Toto je tá pravá karnevalová atmosféra, kedy je „všetko“ dovolené.

Stránky

Top