FAKTY X: Jedinečná venezuelská stolová hora: Žijú na nej ešte praveké zvieratá? (+VIDEO)

Kryptozoológovia si myslia, že pokiaľ ešte niekde žijú praveké tvory, ktoré sa po našej Zemi preháňali pred mnohými miliónmi rokov, najideálnejším miestom kde by mohli dodnes prežívať, sú jednoznačne juhoamerické stolové hory. Aj legendárny anglický cestovateľ a dobrodruh Percy Harrison Fawcett vystihol jedinečnosť týchto pravekých útvarov, keď povedal: „Čas ani noha človeka sa doposiaľ nedotkli týchto vrcholkov." Na väčšinu stolových hôr je prísne zakázaný vstup a niektoré dokonca stráži aj armáda. Čo také sa nich môže nachádzať?

Thor Heyerdahl: Muž z balzového voru

Dunící příboj vrhl primitivní vor proti korálové bariéře a vláčel jej přes útesy ostré jako nůž. Lidé na palubě se zoufale drželi všeho, co bylo po ruce, zatímco nárazy několikametrových vln měnily jejich plavidlo v trosku. Dlouhá cesta byla u konce, začínala však jiná: velitel podivného plavidla se právě ocitl na začátku dlouhé a úspěšné kariéry vědce – dobrodruha. Ve druhé polovině 20. století už toho na Zemi k objevování mnoho nezbylo. Přesto se našlo pár badatelů, kteří dokázali posunout poznání naší planety o kus dál a ještě si dobýt popularitu srovnatelnou se slávou velkých objevitelů minulých časů. Nepochybně mezi ně patří i “muž z balzového voru” – Thor Heyerdahl.

Kdo, že postavil největší umělou stavbu na zeměkouli? Člověk?

Libor Čermák | Člověk už postavil hodně mohutných staveb na naší planetě. Pyramidy, velkou čínskou zeď, incké pevnosti, mrakodrapy a další. Ovšem vůbec ta největší umělá stavba, pochází od někoho jiného. Jestliže je člověk tou nejinteligentnější formou na světě, jak je ale možné, že co do rozlehlosti umělých staveb se nechal zahanbit úplně jiným živočichem? To protože tento živočich dokázal vytvořit takové umělé stavby, že jsou dokonce vidět z Měsíce! Zatímco jeho šířka je „jen“ nějakých 150 kilometrů, tak na délku měří víc než dva tisíce kilometrů. Zajímavé je, že doslova kopíruje severovýchodní břeh Austrálie.

Stránky

Top