Domov

Začala jeseň.
Autobus sa šplhal po koberci žltnúcich listov. Nafta čpela ako v podpalubí zaoceánskej lode. Boli sme natlačení na seba a naše pachy sa miešali s vôňou lístia, ktorá prenikala cez otvorené okná. Zdalo sa mi, že odchádzam na druhý koniec sveta.

CIRCUMSPECTATE Vlada Bálinta očami Jitky Badoučkovej

Kaleidoskopická knížka Vlada Bálinta CIRCUMSPECTATE, neboli „Kolem se rozhlížejte“, je jiskřivou kapkou v moři lidského úsilí učinit z tohoto světa místo o něco lepší k žití. Moře je stvořené z kapek a Bálintova kapka je jednou z těch, které mi chutnají a kterým přeji „homeopatický účinek“. Chutná mi zejména proto, že je v ní místo i pro soucit se zvířaty a to navíc i s těmi zdánlivě nepřátelskými, jako jsou myši, vosy či mravenci a dokonce i pro soucit s personifikovanými předměty neživými. Snad by si Vlado Bálint porozuměl s Janem Čejkou…

Zasvätenie

Tak to na mňa konečne prišlo. Prišiel čas, keď pozdvihnem svoju dušu k nebesiam. Konečne sa ma dotknú anjelské krídla a započujem hudbu sfér.
Vietor sa pohrával s listami v knihe. Desiata strana. Osemdesiata strana. Stoštvrtá strana. Papier šuchotal a pred očami mi defiluje zástup čiernych písmen. Tancujú ako panáčikovia, ktorých sme kedysi kreslili na papier. Jeden panáčik s rovnými nožičkami, druhý s pokrčenými. Keď zviniete vrchný papier, vložíte doň ceruzku a rýchlo ňou pohybujete sem a tam, panáčik ožije. Presne tak, ako písmenká v knižke, ktorú som držal v rukách.

Televízor

Je večer.
Sedím uprostred svojej izby. Cez okno prenikajú svetlá neďalekých budov. V oknách tajomne blikocú rôzne svetielka a predstavujem si, že ten dom oproti nemá steny. Vidím schody, náhliacich sa ľudí, starenku, ktorá bez pomoci šplhá na ôsme poschodie. Želám jej, aby stretla rozprávkového junáka. Ten by ju zobral na chrbát a vyniesol na samú strechu. Ona by sa poďakovala a splnila mu tri želania.

Top