Podle dat ze Sčítání lidu se plánuje nákup vakcín pro děti

Data ze Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (SLDB 2011) najdou své využití rovněž na ministerstvu zdravotnictví. Jedna z oblastí, kde je přesnost dat velmi důležitá, se dotýká nákupu očkovacích vakcín pro děti. Uvedla to vedoucí oddělení epidemiologie na ministerstvu zdravotnictví Sylvie Kvášová. „Pro nás je důležité vědět, kolik například jedno či dvouletých dětí v republice máme,“ sdělila Kvášová. Očkování dětí totiž hradí stát a je nutno pro výběrové řízení ohledně nákupu vakcín znát potřebný objem dle počtu dětí v jednotlivých populačních ročnících.

Sú Maďari národom?

"S istotou možno konštatovať, že dorozumievací systém, ktorý sa používa v Maďarsku, nie je jazyk, a to ani v štádiu zrodu, prinajmenšom to nie je prirodzený jazyk. A určite nikto, kto používa esperanto, by na základe faktu vytvorenia tohto jazyka nepožadoval právo sebaurčenia pre nejaký esperantský národ. Jednoducho taký národ nejestvuje. Konglomerát výrazov zo slovenčiny, iných slovanských jazykov, nemčiny, latinčiny, ktorý si ako osobitnú vlastnosť zachoval len neurčitosť, ktorá bráni jeho používaniu na solídnej kultúrnej úrovni, nemôže byť znakom národa."

Počítali s tím, že pomřeme. Zmrzačené děti pomník od výrobce léků nechtějí

iDNES | Bronzová plastika dítěte bez rukou a se zdeformovanýma nohama je dnes dost možná nejkontroverznějším uměleckým dílem v Německu. Pomník obětem léku Contergan má být vztyčen v městě Stolberg, sídle farmaceutické společnosti Grünenthal, půl století od stažení sedativa s katastrofickými vedlejšími účinky z trhu. Když se na veřejnost dostala zpráva, že plastiku zaplatí společnost Grünenthal, oběti léku se rozzuřily. Pomník chtěly umístit jako němou výčitku v sídelním městě firmy, nyní ho ale vnímají jako laciný pokus, jak otupit ostří dalších finančních požadavků obětí conterganu.

Maďarský komplex

PRAVDA | Maďarské predsedníctvo v Európskej únii sprevádza ďalší škandál. Kým česká Entropa Davida Černého bola aspoň v niečom vtipná, koberec s historickou mapou Rakúsko-Uhorska v budove Rady Európskej únie takým ani zďaleka nie je. Svedčí skôr o inom: Trianonský komplex súčasnej maďarskej vlády (či už skutočný, alebo umelo živený) je taký silný, že sa takýmto spôsobom potrebuje "zviditeľniť" aj smerom navonok. Ak by dávna trauma v prípade jednotlivca prerástla do obsesie, tak by mu pravdepodobne každý lekár navrhol navštíviť psychoanalytika. Čo však s krajinou, resp. jej vládnou garnitúrou, ktorá sa potrebuje stále hrabať v minulosti a pokúša sa na tom budovať svoju identitu?

Stránky

Top