O synchrónii

Nemusíte zatvárať oči.
Nemusíte sa zhlboka nadýchnuť.
Nemusíte sledovať ako Vám teplo preteká rukami.
Nemusíte si nič predstavovať.
Nemusíte robiť vôbec nič.
Máte otvorené oči.
Letmo vnímate oblohu, okno, možno muchu na stene. Dívate sa a vôbec Vás neprekvapí, že kdesi vo Vašom vnútri, a Vám je jedno, kde to je, vidíte obrazy. Niektoré dôverne poznáte. Dokonca počujete fragmenty rozhovorov.
Odkiaľsi pripláva hudba. Nie ste muzikálny typ, dokonca Vám kedysi v škole povedali, že ste hluchý, no Vy počujete čisté tóny. Poviete si: kto to hrá? A skôr než si to domyslíte, vidíte orchester. Jasne vnímate decentne osvetlené pultíky s notami. Hudobníci sú vážni a kdesi vzadu ktosi ticho zakašľal.

Domov

Začala jeseň.
Autobus sa šplhal po koberci žltnúcich listov. Nafta čpela ako v podpalubí zaoceánskej lode. Boli sme natlačení na seba a naše pachy sa miešali s vôňou lístia, ktorá prenikala cez otvorené okná. Zdalo sa mi, že odchádzam na druhý koniec sveta.

CIRCUMSPECTATE Vlada Bálinta očami Jitky Badoučkovej

Kaleidoskopická knížka Vlada Bálinta CIRCUMSPECTATE, neboli „Kolem se rozhlížejte“, je jiskřivou kapkou v moři lidského úsilí učinit z tohoto světa místo o něco lepší k žití. Moře je stvořené z kapek a Bálintova kapka je jednou z těch, které mi chutnají a kterým přeji „homeopatický účinek“. Chutná mi zejména proto, že je v ní místo i pro soucit se zvířaty a to navíc i s těmi zdánlivě nepřátelskými, jako jsou myši, vosy či mravenci a dokonce i pro soucit s personifikovanými předměty neživými. Snad by si Vlado Bálint porozuměl s Janem Čejkou…

Absurdita verzus revolta

Absurdita alebo absurdnosť (lat.) je to, čo odporuje logickým zákonom; vnútorne rozporné; nezmyselnosť. V širšom (ľudovejšom) zmysle aj protirečenie skutočnosti, nemysliteľnosť, nevhodnosť a podobne. Pojem absurdity je dôležitým pojmom v existencializme: podľa existencializmu sa absurdita stáva príznakom ľudského postavenia vo svete v okamihu, keď človek nečakane nahliadne zmysel sveta odlišný od doterajších výkladov. Podľa A. Camusa - ak východiskom z absurdnej situácie nemá byť samovražda, treba absurdnú situáciu zvládnuť, čo umožňuje revolta: nesúhlasiť s absurdnou situáciou, no neutekať pred ňou. Revolta odhalí čistý plameň života, ktorý už nekladie otázky a ktorý teraz, keď už na ničom nezáleží, človeku plne patrí. (Wikipedia)

Stránky

Top