Kanada

Vážený pane Stwora.
Se zájmem jsem si přečetl Váš článek „Cizincem ve vlastní zemi“ (http://cez-okno.net/clanok/cizincem-ve-vlastni-zemi). Faktem je, že „běžní lidé“, kteří žijí a pracují „doma“ (ať je ono doma kde chce) a cizinu znají pouze z „exotické“ dovolené nevnímají hodně věcí, které jsou pro cizince do očí bijící.

O dánském školství a také o psaní tiskacím písmem

Psát o školství v Království dánském by se dalo velmi zasvěceně a obšírně. Já se zde jako laik pokusím zachytit alespoň některé postřehy, odlišnosti a tendence, kterých jsem si při svém dvanáctiletém pobytu jako matka tří dětí v Dánsku všimla a které mohou být pro Středoevropana – českého rodiče i pedagogického odborníka - zajímavé a poučné, zejména v době, kdy do Čech jsou přesunovány experimentální reformy, již déle prováděné na Západě. (Mimochodem článek v iDnes uvádí, že v Jinonicích ve Waldorfské škole se děti učí psát tiskacím. Ale ony se tam učí psát také, a hlavně psacím a až do deváté třídy píší perem. Takže pozor na mlžení médií. Článek v každém případě vyvolal na stránkách zajímavou a bouřlivou diskusi.)

Evropa ztrácí nervy s multi-kulti, řeší krizi identity

iDNES | Vtipy, v nichž jsou Francouzi žabožrouti, Britové suchaři, Češi pivaři a Italové pánbíčkáři, už jaksi vyčpěly. Hlavně díky mohutným přistěhovaleckým vlnám už taková zjednodušení neplatí ani se zavřenýma očima. Některé země nyní na vládní úrovni zahajují něco, s čím se dříve rozhodně nepočítalo. Hledají způsob, jak definovat národní identitu. Původně převládala v evropských zemích, kam mířili přistěhovalci zejména z Asie a Afriky, idea multikulturalismu. Podle ní nově přicházející přinášejí svoji vlastní kulturu, která bude respektována a obohatí tu stávající. Stále více se však nyní zdá, že se něco nepovedlo. Místo aby kultury do sebe vrůstaly, stávají se z nich jakési "paralelní světy".

V Nepálu zmasakrovali 200 000 zvířat, obětovali je bohyni

Barijapúr | Statisíce hinduistů se v úterý v Nepálu účastnily náboženské slavnosti, při níž bylo rituálně zabito více než 200 000 ptáků a zvířat. Jde o největší rituální zvířecí oběť na světě, uvedl představitel nepálské vlády Taranath Gautam. Hrdla živočichů obětovaných bohyni moci Gadhimai proťaly tradiční nože chukuri přes protesty ochránců zvířat z celého světa, uvádějí BBC a agentura AP. Dvoudenního festivalu, který se koná každých pět let, se účastní statisíce lidí, kteří s sebou přivedli zvířata a ptáky určené k uctění bohyně, k odvrácení zla a získání prosperity. Obětováni jsou buvoli, kozy, slepice a holubi. Jsou jim uťaty hlavy nebo protnuta hrdla noži chukury. Věřící se nejprve sešli a modlili se a věnovali se dalším rituálům vedeným duchovními z chrámu bohyně Gadhimai v Barijapúru. Poté odešli v ranní mlze k ohradě se zvířaty.

Top