Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část IV.)

VEĽKÁ EPOCHA | Jedno čínské přísloví praví: „Prudká zuřivost a vztek škodí jinu, zatímco náhlá a přehnaná radost škodí jangu.“ Jak v moderním lékařství, tak i v tom tradičním čínském se klade důraz na vyhýbání se nezdravým návykům. Například se obecně má za to, že ti, kdo trpí koronárními chorobami, by se neměli přehnaně emocionálně vzrušovat, a ti, kdo mají problémy s játry, by se neměli rozčilovat.

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část III.)

VEĽKÁ EPOCHA | Devastace životního prostředí se zrychlila od začátku průmyslové revoluce. Od doby, kdy se začala těžit a zpracovávat ropa, se lidstvo naplno vrhlo na ničení a znečišťování našeho životního prostředí. V minulosti lidé uchovávali věci v hliněných hrncích, dřevěných nádobách a vrbových a bambusových koších. Hrnce se vyrábí z hlíny a neznečišťují životní prostředí. Dřevo a proutí mu také neubližují, protože rostou přirozeně, a když už nejsou potřeba, vrátí se zpět do půdy.

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část II.)

VEĽKÁ EPOCHA | Lidé dřív věřili, že pět prvků kovu, dřeva, vody, ohně a země tvoří veškerou hmotu ve vesmíru, a to včetně našeho fyzického těla. Podle starého přesvědčení by mělo být pět chutí vyvážených a člověk by se neměl připoutat ani k jedné z nich. Pět zrnin poskytuje hlavní výživné látky. Pět druhů dobytka přináší užitek, zatímco pět druhů ovoce lidem pomáhá a pět druhů zeleniny doplňuje stravu.

Moderní civilizace, moderní lidé a moderní nemoci (část I.)

VEĽKÁ EPOCHA | Moderní věda silně ovlivňuje lidstvo. Lidé si dnes užívají vymožeností moderní civilizace, zatímco trpí moderními nemocemi. Základem dnešní vědy je přímé pozorování. Moderní věda se soustředí na kvalitu a množství vyšetřovacích metod postavených na hmatatelných objektech, které vidíme. Moderní věda napomáhá ničení a znečišťování našeho životního prostředí a může přispívat k otravě našich těl.

Top